România – Austria 0-1, în Liga Națiunilor. „Tricolorii” au pierdut al treilea meci la rând

Publicat: 14 oct. 2020, 23:44, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Dan Deac nu a reușit să marcheze împotriva Austriei

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa similară a Austriei, scor 0-1, în Grupa 1, Liga B, a Ligii Naţiunilor, într-un meci disputat miercuri seară pe stadionul „Ilie Oană”, din Ploiești.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui Răzvan Marin. Mijlocașul român a șutat din afara careului, dar portarul Pervan a reținut fără emoții. Replica oaspeților a venit în minutul 21. Gregoritsch a trimis în transversală o minge centrată de Lainer. Înainte de pauză, „tricolorii” au luat cu asalt poarta adversă, dar Maxim și ulterior Alibec nu l-au putut învinge pe portarul austriac. Imediat după pauză, Alibec trimite în poartă dar golul nu a fost validat pe motiv de offside. Tătărușanu a fost îngerul salvator al României în minutul 65. Portarul a deviat în transversală o minge șutată de Baumgartner.

Goalkeeperul român nu a mai putut evita deschiderea scorului, 10 minute mai târziu. Schopf a marcat cu un șut din interiorul careului.

Astfel, Austria a învins în premieră România, în deplasare. Totodată, elevii lui Mirel Rădoi au ajuns la a treia înfrângere consecutivă. Săptămâna trecută, România a ieșit din calculele calificării la Euro 2021 după ce a pierdut barajul cu Islanda, scor 1-2, iar în Liga Națiunilor a fost învinsă cu 0-4 de reprezentativa Norvegiei.

Ultima oară când reprezentativa României pierdea trei meciuri oficiale la rând se întâmpla în 1996, la Campionatul European din Anglia.

În cealaltă partidă a grupei, Norvegia a învins Irlanda de Nord, cu 1-0. În clasament, Austria și Norvegia ocupă primele două poziții, cu câte 9 puncte. „Tricolorii” sunt pe trei în Grupa 1, Liga B, a Ligii Naţiunilor, cu 4 puncte, în timp ce Irlanda de Nord e ultima, cu un singur punct acumulat.

Următorul meci al reprezentativei României va avea loc tot în cadrul Ligii Națiunilor, pe 15 noiembrie, pe teren propriu, în compania Norvegiei.