România – Belarus 2-1. Tricolorii au obținut maxim de puncte din primele două meciuri ale preliminariilor EURO 2024

Publicat: 28 mart. 2023, 23:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Belarusului cu scorul de 2-1, marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

La debutul în preliminariile EURO 2024, România a învins sâmbătă seara, pe Estadi Nacional din Andorra la Vella, reprezentativa Andorrei, scor 0-2.

Tricolorii au început perfect partida cu naționala Belarusului, iar în minutul 17 Stanciu a deschis scorul cu un șut din lovitură liberă. După doar un minut, Alibec l-a pus la încercare pe poortarul advers cu un șut din întoarcere, pe colțul lung. Tricolorii au rămas în atac și, după încă un minut, Ovidiu Burcă a înscris de lângă Volkov. Fundașul legitimat la CFR Cluj a înscris primul său gol pentru echipa națională. Centrarea i-a aparținut lui Răzvan Marin.

Belarus a cerut penalty, cu trei minute înainte de pauză, după un presupus henț al lui Drăgușin, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Alibec a foat aproape de 3-0, în minutul 58. Atacantul legitimat la Farul  a țintit bara transversală, cu un șut năprasnic. Nou-intratul Dobre și-a încercat norocul în minutul 80, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 86! Morozov a profitat de o bâlbâială a defensivei României și a înscris cu un șut de la 15 metri. Finalul partidei a fost incandescent. Oaspeții au căutat golul egalizator, iar în finalul confruntării au solicitat o lovitură de pedeapsă. S-a terminat 2-1, iar elevii lui Edi Iordănescu au obținut maxim de puncte din primele două meciuri ale preliminariilor EURO 2024.

ROMÂNIA: 12. Radu – 4. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 13. Opruț – 18. R. Marin, 6. Băluță (8. Cicâldău, 44), 10. Stanciu-cpt. (14. M. Marin, 77) – 21. Moruțan (17. Dobre, 65), 7. Alibec (19. Tănase, 77), 20. Man (22. Oct. Popescu, 65). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 2. Rațiu, 5. Rus, 9. Munteanu, 11. Olaru, 23. Sorescu

BELARUS: 1. Plotnikov – 7. Bykov, 20. Volkov, 4. Khadarkevich, 22. Malkevich – 17. Kovalev, 6. Selyava, 14. Yablonski (21. Klimovich, 65), 9. Ebong – 10. Bakhar (23. Marozau, 77), 11. Khvaschinski (15. Yuzepchuk, 46). Selecționer: Georgi Kondratiev
Rezerve: 12. Makavchik, 16. Kudravets – 2. Stepanov, 3. Shvetsov, 5. Polyakov, 8. Shauchenka, 13. Bacharou, 18. Kaplenko, 19. Grechikho