România – Macedonia de Nord 3-2. Debut cu dreptul în campania de calificare pentru CM 2022 din Quatar

Publicat: 25 mart. 2021, 23:45, de Irina Maria Mari, în SPORT , ? cititori
România - Macedonia de Nord 3-2. Debut cu dreptul în campania de calificare pentru CM 2022 din Quatar

România a învins Macedonia de Nord cu scorul 3-2 în primul meci din campania de calificare pentru Campionatul Mondial din Quatar. Victoria este una crucială pentru tricolorii, care aveau nevoie de ccele trei puncte pentru a putea să spere la locul doi în grupa J.

Primul gol al partidei a fost înscris de Florin Tănase în minutul 28. Căpitanul Vlad Chiricheș i-a dat o pasă superbă, de la 30 de metri, iar Tănase, rămas singur cu portarul a trimis mingea în poartă.

Naționala a intrat la pauză cu un avantaj minim, dar în minutul 50, Valentin Mihăilă, cel mai tânăr jucător de pe teren, a reușit un gol superb de la 23 de metri.

Tricolorii păreau să se fi relaxat pe fondul diferenței de două goluri, dar în minutul 82, Ademi, jucătorul lui Dinamo Zagreb, a reușit să înscrie pentru macedoneni.

Un minut mai târziu, după o greșeală a lui Chiricheș în defensivă, Trajkovski l-a învins din nou pe Niță și Macedonia de Nord părea că a întors soarta meciului.

Norocul României a stat în gheata lui Ianis Hagi. Jucătorul lui Rangers a reușit să marcheze primul său gol pentru Naționala mare și să stabilească scorul final al partidei.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Naționala României de fotbal întâlnește, astăzi, Macedonia de Nord în primul meci din campania de calificare pentru Campiontul Mondial din Quatar din 2022.

Elevii lui Mirel Rădoi îi vor primi pe Arena Națională din București pe jucătorii macedoneni, cei care s-au calificat la Euro 2021 și care în această vară ar trebui să joace pe același stadion meciul de pe 13 iunie împotriva Austriei și pe 17 iunie cu Ucraina.

Lotul larg al naționalei României:

Iată fotbaliștii convocați de selecționerul Mirel Rădoi pentru cele 3 partide, precum și noua componență a lotului și a listei de rezervă:

PORTARI: Florin Niță (Sparta Praga/Cehia,), David Lazar (Astra), Florin Iacob (UTA Arad);

FUNDAȘI: Vasile Mogoș (Chievo Verona/Italia), Ionuț Nedelcearu (AEK Atena/Grecia), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia), Andrei Burcă (CFR Cluj), Mario Camora (CFR Cluj), Ovidiu Popescu (FCSB), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova);

MIJLOCAȘI: Răzvan Marin (Cagliari/Italia), Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia), Valentin Mihăilă (Parma/Italia), Dennis Man (Parma/Italia), Florin Tănase (FCSB), Florinel Coman (FCSB), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova);

ATACANȚI: Claudiu Keșeru (Ludogoreț/Bulgaria), George Pușcaș (Reading/Anglia).

Alți 5 fotbaliști se află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul unei indisponibilități:

Cristian Manea (CFR Cluj), Adrian Păun (CFR Cluj), Alexandru Mateiu (Universitatea Craiova), Andrei Ivan (Universitatea Craiova), Valentin Cojocaru (Viitorul)

Echipa naţională de fotbal a României va disputa trei partide în luna martie, toate contând pentru preliminariile Cupei Mondiale 2022: România – Macedonia de Nord (25 martie, ora 21:45), România – Germania (28 martie, ora 21:45) şi Armenia – România (31 martie, ora 19:00).

La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje, scrie frf.ro.

Meciurile din grupa României:

• Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia, România – Macedonia de Nord, Germania – Islanda (ora 21:45)
  • Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda (ora 19:00), Macedonia de Nord – Liechtenstein, România – Germania (ora 21:45)
  • Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45)