România U21, învinsă de Ucraina U21 în urma unui autogol. Tricolorii, ca și eliminați de la EURO 2023

Publicat: 24 iun. 2023, 21:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Echipa naţională de fotbal U21 a României a fost învinsă sâmbătă, la Bucureşti, scor 0-1, de Ucraina U21, în grupa B a Campionatului European. Partida a avut loc pe arena Ghencea.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 89. Dican s-a aflat la locul nepotrivit în momentul nepotrivit. La o centrare de pe partea stângă, fundașul român a atins involuntar mingea, care a ajuns în propria poartă. În finalul confruntării, Vanat a primit direct cartonașul roșu, după ce l-a lovit în față pe Racovițan.

ROMÂNIA: Târnovanu – Pantea, Racoviţan, Dican, Ţicu – Screciu-cpt. (Cîmpanu 82), Lixandru (Vlad Pop 82) – Işfan, L. Munteanu (57 Dragoş Albu), Petrila (Octavian Popescu 57) – Markovic (Bîrligea 68). SELECŢIONER: Emil Săndoi

UCRAINA: Trubin – Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko – Bondarenko-cpt. (Ocheretko 86), Brazhko (Zhelizko 86) – Kaschchuk (Viunnyk 77), Sudakov, Kryskiv (Braharu 68) – Sikan (Vanat 68). SELECŢIONER: Ruslan Rotan

Cartonaşe galbene: Lixandru 13, Petrila 30, Racoviţan 90+1, Dragoş Albu 90+1, Andres Dumitrescu 90+4

Cartonaş roşu: Vladyslav Vanat (Ucraina) min. 90+2

Arbitri: Morten Krogh – Steffen Bramsen, D. Wollenberg Rasmussen (toţi din Danemarca) – Sebastian Gishamer (Austria)

În aceeaşi grupă se va disputa, de la ora 21.45, pe stadionul Giuleşti, meciul Spania – Croaţia. În prima etapă a grupelor, România a fost învinsă de Spania, 0-3, iar Ucraina s-a impus cu 2-0 în faţa Croaţiei.

Tricolorii ocupă ultimul loc în grupa B și au șanse infime de calificare în sferturile de finală. Trebuie ca Spania U21 să piardă ambele meciuri rămase, România U21 să bată Croația U21 în ultima rundă, iar dacă Spania U21 nu pierde împotriva Croației U21, România U21 va fi eliminată.