Să ne bucurăm! România bate Israel și se califică la Euro 2024!

Publicat: 18 nov. 2023, 23:40, de Cristian Matache, în SPORT , ? cititori

Israel și România s-au înfruntat în preliminariile EURO 2024. Partida a avut loc în Ungaria, în localitatea Felcsút.

România s-a calificat la turneul european de fotbal după 8 ani, după ce a învins Israel, în Ungaria. Performanța a fost realizată cu un meci înainte de terminarea jocurilor de calificare. Meciul cu Elveția de la București va conta doar pentru ocuparea locului 1.

În celălalt meci al grupei, Elveția a remizat cu Kosovo, 1-1.

Turneul final va avea loc în Germania, 2024.

Partida a început foarte prost pentru tricolori pentru că Israelul a deschis scorul în minutul 3, prin E. Zahavi. Israel-România 1-0.

La câteva minute după aceea, portarul nostru, Moldovan, ne-a dat emoții pentru că a degajat balonul la adversar. Faza a fost rezolvată de către apărătorii noștri.

România a revenit în joc și în minutul 10 a egalat prin Pușcaș, după o cursă fenomenală a lui Rațiu și un șut în transversală. Israel-România 1-1.

Un minut mai târziu, Răzvan Marin șutează puternic din afara careului, portarul advers a scos în corner.

Partida s-a mai așezat după un start cu multe evenimente.

În minutul 24, Drăguș trimite puternic în bara transversală.

În minutul 27, Israel a avut o ocazie importantă. După un șut blocat de portarul român, Khalaili trimite mult peste poartă din centrul careului. Câteva minute mai târziu, adversarii noștri au mai avut o nouă ocazie după o cursă bună pe partea stângă a lui Gloukh. Dar intervenția lui Moldovan face ca tabela să rămână 1-1.

În minutul 37, Pușcaș are o execuție spectaculoasă cu călcâiul, prinsă de portarul israelian. Banca română cere penalty.

Scorul la pauză a fost 1-1.

Prima ocazie după reluarea jocului a aparținut României. Pușcaș a tras puternic cu stângul din stânga careului, dar portarul israelian a blocat.

În minutul 49, Răzvan Marin a ratat o mare ocazie. A trimis peste poartă din centrul careului după o cursă frumoasă a lui Rațiu pe partea dreaptă.

În minutul 63 , Ianis Hagi a înscris după un șut cu stângul la colțul scurt și aduce în avantaj. 2-1 pentru tricolori.

În minutul 74, Mihăilă, intrat în teren, a avut o mare ocazie.

În minutul 84, România rămâne în 10 oameni pentru că Mihăilă a primit roșu direct după o intrare cu talpa glezna lui Dor Turgeman.

Arbitrul

ISRAEL: 18. Glazer – 2. Eli Dasa-cpt., 4. Miguel Victor, 3. Goldberg, 12. Revivo – 8. Dor Peretz, 6. Lavi, 15. Gloukh – 11. Khalaili, 7. Zahavi, 19. Turgeman
Rezerve: 1. Da. Peretz, 23. Jarafi – 5. Shlomo, 9. Baribo, 10. Safuri, 13. Gorno, 14. Kanichowsky, 16. Abo Fany, 17. Tinda, 20 A. Cohen, 21. D. Glazer, 22. Davidzada
Selecționer: Alon Hazan

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 14. Hagi, 9. Pușcaș, 19. Drăguș
Rezerve: 1. Niță, 16. Radu – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 17. Fl. Coman, 20. Olaru, 21. Moruțan, 22. Mogoș, 23. Dumitrescu
Selecționer: Edward Iordănescu

Stadion: Pancho Arena (Flecsut, Ungaria)
Arbitru: Francois Letexier, A1: Cyril Mugnier, A2: Mehdi Rahmouni, Arbitru de rezervă: Jérémy Stinat, VAR: Jérôme Brisard, AVAR: Eric Wattellier (toți din Franța)