Școala de „elite” a lui Viktor Orbán, prezentă și în România, acuzată că este paravan pentru influența rusă

Publicat: 18 mart. 2026, 11:29, de Cristian Matache, în Dezvăluiri , ? cititori
Școala de „elite” a lui Viktor Orbán, prezentă și în România, acuzată că este paravan pentru influența rusă
Sursa foto: hvg.hu

În ultimii ani, rețeaua de instituții academice, think tank-uri și platforme media asociate guvernului condus de Viktor Orbán a cunoscut o expansiune semnificativă, susținută de resurse financiare considerabile. În centrul acestei infrastructuri se află Mathias Corvinus Collegium (MCC), o instituție prezentată oficial drept platformă de formare a elitelor, dar care a devenit tot mai vizibilă în dezbaterile privind influența geopolitică și ideologică în Europa Centrală. Organizația maghiară operează și în România!

Un semnal de alarmă intern a venit recent din chiar interiorul acestei structuri. Un tânăr cercetător, Alkonyi Zalán, afiliat MCC și doctorand la Universitatea ELTE, a ridicat public întrebări privind prezența unor analiști străini pe care îi consideră apropiați de narativele Kremlinului. Reacția sa, exprimată inițial pe rețele sociale și ulterior printr-un material video (între timp retras), a generat dezbateri intense în presa ungară.

Un ecosistem finanțat masiv

MCC este una dintre instituțiile care au beneficiat de finanțări masive din partea statului ungar, estimate la sute de miliarde de forinți (echivalentul a miliarde de euro). Președintele consiliului său este Orbán Balázs, consilier politic al premierului și figură centrală în strategia ideologică a guvernului.

Instituția organizează conferințe internaționale, festivaluri și programe educaționale în care sunt invitați numeroși comentatori politici occidentali, în special din zona conservatoare. Tocmai această deschidere internațională este acum pusă sub semnul întrebării.

Unul dintre cele mai controversate nume menționate este Lauren Chen, o influenseriță și antreprenoare media din SUA. Ea a participat în august 2024 la un eveniment MCC, cu puțin timp înainte ca autoritățile americane să formuleze acuzații grave legate de activitatea companiei sale, Tenet Media.

Potrivit Departamentului de Justiție al SUA, compania ar fi primit aproximativ 10 milioane de dolari de la angajați ai postului rusesc RT pentru a produce conținut favorabil Rusiei. Acuzațiile includ încălcarea legislației privind agenții străini și suspiciuni de spălare de bani.

Autoritățile americane au avertizat în mod repetat că Rusia utilizează influenceri, platforme media alternative și conturi false pentru a influența opinia publică, inclusiv în context electoral. Cazul Chen este considerat un exemplu concret al acestor practici.

Un alt nume controversat este John Laughland, politolog britanic și fost colaborator MCC. Acesta a fost reținut temporar în 2022 de autoritățile britanice sub suspiciunea de spionaj în favoarea Rusiei. Deși nu au fost formulate acuzații oficiale, incidentul a ridicat semne de întrebare.

Laughland a fost asociat timp de un deceniu cu Institute of Democracy and Cooperation, un think tank considerat de analiști occidentali drept parte a rețelei de „soft power” a Kremlinului. De asemenea, a fost frecvent invitat în emisiuni ale RT, unde a susținut poziții convergente cu discursul oficial rus.

Rețele europene și suspiciuni de finanțare

Contextul devine și mai complex în lumina unor investigații recente privind influența rusă în politica europeană. În 2024, serviciile de informații cehe au indicat că politicieni europeni ar fi primit fonduri prin intermediul platformei Voice of Europe. Aceasta a fost ulterior sancționată la nivelul Uniunii Europene.

În aceste rețele apare și numele politicianului olandez Thierry Baudet, cu care Laughland a colaborat.

Gladden J. Pappin, președinte al Hungarian Institute of International Affairs, este un alt actor menționat în dezbatere. De origine americană, el a devenit cetățean ungar și susține o viziune „post-liberală”, critică față de modelul occidental liberal.

Deși nu există acuzații directe privind legături cu Rusia, pozițiile sale ideologice sunt considerate compatibile cu discursul suveranist promovat atât la Budapesta, cât și la Moscova.

Misa Djurkovic, cercetător la MCC, este asociat cu Russian Institute for Strategic Studies, instituție pe care oficiali americani au indicat-o în 2017 drept implicată în elaborarea strategiilor de influențare a alegerilor din SUA din 2016.

Deși Djurkovic nu a fost acuzat de spionaj, conexiunile sale academice și pozițiile politice conservatoare radicale au atras critici, inclusiv în Serbia.

Ideologia: influența lui Surkov?

În plan conceptual, Alkonyi a sugerat o posibilă influență indirectă a ideilor lui Vladislav Surkov, considerat arhitectul „democrației suverane” rusești. Acest model promovează controlul statului asupra instituțiilor democratice și a societății civile, menținând totodată aparența pluralismului.

Analiști observă similitudini între acest concept și discursul suveranist promovat de guvernul ungar, inclusiv în raport cu Uniunea Europeană.

Legătura cu România

Mathias Corvinus Collegium are o prezență extinsă în România, în special în Transilvania, unde operează mai multe centre educaționale și implică mii de elevi și studenți în programe extracurriculare. Instituția nu face parte din sistemul oficial de învățământ românesc, funcționând ca organizație privată, cu activități independente de Ministerul Educației. MCC se adresează în principal comunității maghiare și urmărește formarea unei elite intelectuale conectate la spațiul cultural și educațional ungar. Dezvoltarea sa în România s-a accelerat după 2013, prin extinderea rețelei și organizarea de evenimente academice și culturale. În același timp, apropierea de guvernul condus de Viktor Orbán și finanțarea substanțială din partea statului ungar au generat dezbateri privind rolul său ca instrument de influență regională.

Ce trebuie să știm:

  • Rețeaua din România: MCC funcționează ca un sistem paralel de educație în Transilvania, fără control de la Ministerul Educației.

  • Conexiunea cu banii rusești: Nume precum Lauren Chen (plătită cu 10 mil. $ de ruși) au fost invitate de MCC chiar înainte de a fi puse sub acuzare în SUA.

  • Modelul Surkov: Criticii avertizează că ideologia predată tinerilor este o copie a „democrației suverane” din Rusia — un control total al statului ascuns sub o mască democratică.