Se cere suspendarea președintelui Nicușor Dan. AUR și aliaţii îşi numără semnăturile
Tensiunile politice de la București ating cote maxime, după ce opoziția suveranistă a anunțat oficial demararea procedurilor pentru suspendarea din funcție a președintelui României, Nicușor Dan. Deputatul AUR Ștefăniță Avrămescu a confirmat că marți va avea loc o ședință crucială a tuturor parlamentarilor din zona suveranistă pentru a verifica dacă există suportul matematic necesar declanșării acestui demers constituțional extrem.
Matematica suspendării: AUR depinde de partidul POT
Inițiativa vine pe fondul conflictului deschis dintre șeful statului și sistemul judiciar, după ce Nicușor Dan a anunțat intenția de a organiza un referendum privind activitatea Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).
Principalul obstacol în calea inițierii suspendării este numărul necesar de semnături. Potrivit legislației, este nevoie de susținerea a o treime din numărul total al parlamentarilor, ceea ce înseamnă minimum 155 de semnături. Deputatul Ștefăniță Avrămescu a explicat că, fără o alianță totală a forțelor suveraniste, proiectul nu poate trece de faza incipientă.
„Mâine vom reuni toţi parlamentarii suveranişti la Parlament pentru a vedea pe câte semnături putem conta. Pentru că, dacă POT nu semnează, aşa cum am văzut astăzi o declaraţie, atunci nu vom avea numărul necesar de semnături sub nicio formă”, a spus luni Avrămescu, la Palatul Parlamentului, citat de Agerpres.
Apel la conștiința parlamentarilor din PSD, PNL și USR
Deși aritmetica parlamentară este complicată, reprezentanții AUR speră să atragă de partea lor și aleși din partidele mainstream (PSD, PNL, USR) care ar putea fi nemulțumiți de acțiunile președintelui. Avrămescu susține că este vorba despre o chestiune de principiu, legată de independența justiției, care ar trebui să transcendă disciplina de partid.
„Până la urmă, dacă într-adevăr vor o justiţie corectă, vor cu adevărat ca lucrurile să se îndrepte, să fie o reformă reală, mi se pare că, în momentul în care se sesizează un anumit abuz, o anumită, să zicem aşa, încălcare a separaţiei puterilor în stat din partea preşedintelui, am încredere că există şi parlamentari care totuşi pot apela şi la conştiinţa proprie, nu doar la comenzile de partid”, a declarat deputatul AUR.
Acesta a subliniat că gravitatea faptelor ar trebui să mobilizeze parlamentarii fără a fi nevoie de negocieri politice clasice.
„E un demers normal. Şi cine înţelege gravitatea unei asemenea, să zicem aşa, încălcări a separaţiei puterilor în stat nu trebuie să te duci către ei să negociezi, ci trebuie ei să vină să susţină un asemenea demers”, a afirmat Avrămescu.
Acuzațiile: „Ingerință directă” și „atacuri asupra independenței justiției”
Demersul de suspendare a fost catalizat de un grup de senatori și deputați din Grupul PACE – Întâi România, condus de senatorul Ninel Peia. Aceștia au redactat deja o cerere adresată președinților Senatului și Camerei Deputaților, invocând încălcări grave ale Constituției de către președintele Nicușor Dan.
Documentul acuză faptul că referendumul propus de șeful statului pentru a verifica integritatea CSM reprezintă o presiune inadmisibilă asupra magistraților.
„Preşedintele a făcut declaraţii publice prin care a contestat autoritatea şi deciziile CSM. Preşedintele României, Nicuşor Dan, a anunţat intenţia de a organiza un referendum adresat membrilor sistemului judiciar, vizând modul de organizare şi funcţionare al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Această acţiune constituie o ingerinţă directă într-un organ constituţional independent, încălcând atribuţiile sale prevăzute de Constituţie şi subminând principiul separaţiei puterilor în stat”, se arată în cererea semnată de senatorul Ninel Peia.
Inițiatorii susțin că retorica și acțiunile de la Cotroceni slăbesc încrederea publicului în imparțialitatea actului de justiție.