Seară magică pentru tricolori! Învingem Elveția și mergem la EURO 2024 de pe primul loc în grupă

Publicat: 21 nov. 2023, 23:41, de Cristian Matache, în SPORT , ? cititori

România și Elveția s-au luptat pentru locul 1 în grupa preliminară, ambele fiind calificate la turneul final din Germania.

România a jucat excelent ultima partidă din grupa preliminară pentru Euro 2024, din Germania, învingând Elveția, cu 1-0. În fața a 50.000 de spectatori, tricolorii au arătat că merită să meargă la turneul final, după un joc foarte bun în fața unui adversar mult mai bine cotat.

Ambele echipe și-au câștigat prezența la Euro 2024 înainte de această partidă dar miza întâlnirii de pe Arena Națională a fost partidei a fost clasarea pe locul 1, echipa noastră având și varianta egalului. Locul 1 asigură prezența în urna a doua la turneul final.

Meciul a început euforic de echipa României, împinsă de tribunele pline. În minutul 4, Moruțan a intrat în careu, dar a pierdut mingea, fiind înconjurat de doi adversari.

Elvețienii preiau ușor conducerea jocului. Garcia centrează pe jos, în minutul 9, iar Bancu respinge în corner, de la colțul lung.

Florinel Coman are o acțiune personală, în minutul 15, încercând să-l găsească pe Cicâldău în careu, dar mingea n-a ajuns la mijlocașul român. Două minute mai târziu, același Florinel Coman a central la colțul lung, iar Moruțan a încercat o foarfecă de efect însă mingea a fost prinsă de portarul Mvogo.

În minutul 20, Moldovan respinge în corner o minge trasă de Okafor de la 20 de metri.

În minutul 26, Elveția are o bună ocazie de gol. Ndoye a pătruns în careu și a centrat în fața porții, dar Vargas și Okafor nu au ajuns la minge.

În minutul 34, Stanciu trimite cu puțin peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 28 de metri.

În minutul 42, fundașul Burcă a urcat, dar centrarea sa a fost respinsă de defensiva adversă.

Echipele intră la pauză la egalitate, 0-0.

România începe foarte bine repriza a doua. În minutul 50, Alibec deschide scorul cu șut de la 5 mertri. Stanciu a centrat de la marginea careului, Moruțan a recentrat cu capul, în fața porții, iar Alibec a fost mai rapid decât fundașii adverși și a trimis mingea în plasa porții lui Mvogo.

România se menține la cârma jocului. În minutul 58, Alibec reia singur din 6 metri, dar portarul Mvogo reușește să respingă incredibil. Mingea a deviat la Stanciu care a trimis puțin pe lângă poartă.

Elvețienii se trezesc și amenință foarte periculos poarta lui Moldovan. În minutul 60, Okafor scapă de marcaj și trage de la marginea careului, dar Moldovan este providențial, respingând în corner. Un minut mai târziu, portarul nostru are o intervenție incredibilă la un șut tras de la 10 metri de Vargas.

Elvețienii pun stăpânire pe joc și au câteva acțiuni foarte periculoase la poarta lui Moldovan. Defensiva noastră rezistă.

S-a aflat care este asistenţa de pe Arena Naţională! 50.224 de spectatori sunt la meciul România – Elveţia.

În minutul 82, pătrundere laterală periculoasă a lui Xhaka, dar Moldovan reușește să respingă centrarea.

Moldovan salvează o minge în ultimele secunde!

Final de partidă! România învinge Elveția, cu 1-0, și se clasează pe prima poziție în grupa de calificare.

România:  Moldovan – Rațiu,  Drăgușin, Burcă, Bancu – Cicâldău, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Fl. Coman
Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: Niță, I.Radu, Racovițan, Screciu, Pușcaș, Artean, Hagi, R. Marin, Drăguș, Olaru, Mogoș, Fl. Tănase

Elveția: Mvogo – Garcia, Akanji, Elvedi, Rodriguez – Aebischer, Xhaka – Ndoye, Shaqiri, Vargas- Okafor
Rezerve: Sommer, Raciopi, Ugrinic, Benito, Zakaria, Amdouni, Freuler, Steffen, Zeqiri, Comert, Zesiger, Schar
Selecționer: Murat Yakin

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Davide Massa, A1: Filippo Meli, A2: Stefano Alassio, Arbitru de rezervă: Matteo Marcenaro, VAR: Massimiliano Irrati, AVAR: Valerio Marini