Senegal este noua campioană a Africii după ce a învins Egipt în finala Cupei Africii pe Națiuni 2022

Publicat: 07 feb. 2022, 07:30, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Senegal a câştigat, duminică seară, Cupa Africii pe Naţiuni 2022 după ce a învins în finală Egipt, scor 4-2 la loviturile de departajare, pe stadionul Olembe din Yaounde, Camerun.

Senegal a câștigat prima dată în istorie Cupa Africii pe Națiuni după ce a reușit să se impună în finala cu Egipt.

Scorul după 120 de minute a fost 0-0. Cea mai mare ocazie a avut-o Sadio Mane, care în minutul 7 a ratat un penalty.

Odată ajunți la lovituri de departajare, senegalezii au reușit să se impună după ce Egiptul a ratat de două ori, iar penalty-ul câștigător a fost transformat de același Mane, care a ratat în timpul regulamentar de joc.

La lovituri de departajare, pentru Senegal au marcat Koulibaly, Diallo, Dieng şi Mane, iar Sarr a ratat. Pentru Egipt au marcat Zizo şi Hamdy, iar Abdelmonem şi Lasheen au ratat.

Senegalul a mai disputat două finale în istorie, în 2019 și 2002, dar este prima dată când reușește să câștige trofeul.

Pe locul trei la CAN s-a clasat Camerun, care a câştigat sâmbătă finala mică în faţa naţionlei din Burkina Faso, tot la lovituri de departajare (3-3, 5-3).

Caseta tehnică Senegal vs Egipt

Senegal: E. Mendy – B. Sarr, Koulibaly, Diallo, CIss – Kouyate, N. Mendy – I. Sarr, Gueye, Mane – Diedhiou
Selecționer: Aliou Cisse

Egipt: Gabaski – Ashour, Abdelmonem, Hamdi, El Fotouh – Elneny, Fathi, El Solia – Salah, Mostafa Mohamed, Marmoush
Selecționer: Carlos QueirozAr

Stadion: Stade d’Olembé (Yaoundé)
Arbitru: Victor Gomes

Cartonaşe galbene: Abdelmonem (5), N. Mendy (17), Koulibaly (44), A. Diallo (54), Mane (88).