Sepsi a câștigat Cupa României, după finala cu „U” Cluj. Covăsnenii s-au impus la loviturile de departajare

Sepsi a câștigat Cupa României la fotbal, după ce a trecut în finală, de Universitatea Cluj, la loviturile de departajare. Meciul s-a disputat miercuri seară, la Sibiu, iar după 120 de minute de joc scorul a fost 0-0.

Prima ocazie a partidei le-au aparținut covăsnenilor, în minutul 6, prin Matei. Jucătorii antrenați de Sabău au replicat în minutul 25. Thiam a șutat puternic, din colțul careului, dar portarul covăsnenilor a respins în bară.

U Cluj a continuat să atace, iar în minutul 29 Thiam a trimis puțin pe lângă poartă. Nistor a nimerit bara, în minutul 33 Nistor a nimerit bara.

Sepsi a început tare repriza secundă, iar în minutul 48 Dumitrescu a centrat iar  balonul a aterizat pe plasa porții clujenilor. Niciuna dintre cele două echipe nu a marcat în timpul regulamentar de joc, astfel că partida a intrat în prelungiri. U Cluj și Sepsi nu au înscris nici în cele două reprize adiționale, a câte 15 minute fiecare, astfel că învingătoarea a fost decisă în urma loviturilor de departajare. Datorită câștigării Cupei României, Sepsi va participa în preliminariile Conference League.

La loviturile de la 11 metri au înscris Roland Varga, Tudorie, Ion Gheorghe, M. Ştefănescu şi Mark Tamas (Sepsi), respectiv Chipciu, Bic, Tescan şi Nistor (U Cluj). Au ratat jucătorii Jonathan Rodriguez şi Aganovic de la Sepsi, iar de la înviși au ratat Ely Fernandes, Jose Gomes şi Martic.

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu (R. Dimitrov 86), M. Bălaşa (M. Tamas 85), Ninaj, A. Dumitrescu – C. Matei (I. Gheorghe 75), N. Păun (R. Varga 111), J. Rodriguez, M. Ştefănescu – Rondon (Aganovic 46), Safranko (Tudorie 75). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

U Cluj: Gorcea – Martic, Miron, Piţian, Chipciu – G.Simion – D. Nistor, Remacle (Ely Fernandes 100), I.Filip (Jose Gomes 80), Bic – Mamadou Thiam (Tescan 99). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: M. Ştefănescu 45, Niczuly 91, A. Dumitrescu 92, Cristiano Bergodi 120 / Martic 23

Arbitri: Cătălin Popa – Daniel Mitruţi, Bogdan Gheorghe – Iulian Dima

Arbitri VAR: Istvan Kovacs – Andrei Chivulete