Sepsi – CFR Cluj 3-0. Covăsnenii s-au calificat en-fanfare în finala Cupei României (Video)

Publicat: 26 apr. 2023, 21:56, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Sepsi - CFR Cluj 3-0. Covăsnenii s-au calificat en-fanfare în finala Cupei României (Video)

Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat, miercuri seară, în finala Cupei României Betan, după ce a trecut în semifinale de CFR Cluj, scor 3-0.

Nicolae Păun a deschis scorul în minutul 10, cu o lovitură de cap. Marius Ștefănescu a dublat avantajul covăsnenilor în minutul 29, cu un șut din marginea careului mic. Sepsi a continuat să atace, iar în finalul reprizei, a primit penalty după un fault în careu comis de Burcă. Jucătorul CFR-ului a fost eliminate, iar Cosmin Matei a ratat lovitura de pedeapsă.

În minutul 78, Braun a comis henț în careu iar Sepsi a primit al doilea penalty al meciului. Ștefănescu a ratat de la punctul cu var, dar Rondon a fost pe fază și a stabilit scorul final.

Sepsi este deținătoarea trofeului. Gruparea din Sfântu Gheorghe va disputa a treia finală în ultimele patru sezoane. În 2020, Sepsi a pierdut ultimul act al competiției, în faţa echipei FCSB, 0-1, iar în 2022 a învins-o pe FC Voluntari, 2-1.

A doua semifinală, Universitatea Cluj – UTA Arad, este programată joi, de la ora 19.00. Finala Cupei României Betano, ediţia 2022-2023, va avea loc în data de 24 mai 2023, pe stadionul Municipal din Sibiu.