Sepsi, eliminată din Conference League. Echipa covăsneană a deschis scorul în returul cu Djurgaardens IF (Video)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a ratat calificarea în play-off-ul Conference League.

Formația română a fost eliminată de formaţia suedeză Djurgaardens IF, după ce a fost învinsă cu scorul de 3-1, joi, pe Stockholm Arena, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiției. Suedezii s-au impus în tur cu același rezultat.

Cosmin Matei a deschis scorul în minutul 8, pentru oaspeți. Gazdele au egalat în minutul 12, prin Finndell. În minutul 23 Asoro a marcat al doilea gol al echipei suedeze, iar în minutul 71, Mitrea a gafat şi Asoro a înscris stabilind scorul final.

În play-off-ul competiţiei, Djurgaardens IF va juca împotriva formaţiei cipriote APOEL Nicosia, care a trecut în turul 3 preliminar de FC Kîzîljar Petropavlovsk din Kazahstan, după 1-0 pe teren propriu şi 0-0 în deplasare.

Djurgaardens IF: 35. Jacob Zetterstroem – 2. Piotr Johannson (4. Jesper Loefgren, 75), 18. Isak Hien, 3. Hjalmar Ekdal, 8. Elias Andersson – 13. Hampus Findell (33. Marcus Danielson, 46), 6. Rasmus Schueller (12. Emmanuel Banda, 28), 7. Magnus Eriksson (căpitan; 23. Gustav Wikheim, 62) – 10. Joel Asoro, 16. Victor Edvardsen, 9. Haris Radetinac (25. Amadou Doumbouya, 75). Antrenor: Kim Bergstrand.

Sepsi OSK: 33. Roland Niczuly – 88. Radoslav Dimitrov (45. Denis Ciobotariu, 88), 82. Branislav Ninˆaj, 3. Bogdan Mitrea (căpitan), 27. Rareş Ispas – 77. Adnan Aganovic, 6. Nicolae Păun, 13. Cosmin Matei (7. George-Ionuţ Dragomir, 88) – 21. Cristi Bărbuţ (10. Anass Achahbar, 72), 99. Mario Rondon (9. Alexandru Tudorie, 72), 29. Vitalie Damaşcan (5. Jonathan Rodriguez, 62). Antrenor: Cristiano Bergodi.