Sepsi, în play-off-ul Conference League! Cu cine va juca pentru calificarea în grupe

Publicat: 17 aug. 2023, 22:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat, joi, în play-off-ul Conference League, după ce a învins în deplasare echipa kazahă Aktobe, scor 1-0, în manşa secundă a turului trei preliminar. În meciul tur, rezultatul a fost 1-1.

Câștigătoarea Cupei României a jucat bine, iar în prima repriză a ratat trei ocazii prin Ștefănescu și Pavol Safranko. După pauză, Nicolae Păun a șutat pe poartă, dar mingea a fost respinsă în corner. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 66.

Ștefănescu a centrat din corner, iar Nicolae Păun a marcat cu o lovitură de cap.

În play-off-ul Conference League, Sepsi va evolua cu liderul din Norvegia, Bodo/Glimt, care a trecut de Pyunik cu 6-0 la general. Turul dintre Sepsi și Bodo/Glimt se va disputa la Sf. Gheorghe, pe 24 august, iar returul este programat în Norvegia, pe 31 august.

Aktobe: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shomko (Zhumabek 86) – China (A. Filipovic 81), Raickovic (Gadrani 67), Strumia, Tanzharikov (Bessmertny 81) – Baytana (Niangbo 67), Elder Santana, Samorodov. ANTRENOR: Andrey Karpovich

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu – Alimi (Aganovic 60), J. Rodriguez (Francisco Junior 90+1) – M. Ştefănescu (Gheorghe Ion 80), N. Păun, C. Matei (R. Varga 80) – Safranko (Rondon 90+1). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Shomko 53. Elder Santana 58 / Gheorghe Ion 90+3

Arbitri: Daniele Chiffi – Filipp Meli, Giuseppe Perrotti – Livio Marinelli (toţi din Italia)