Sepsi – Rapid 2-2, în Liga 1. Giuleștenii au condus cu 2-0, dar s-au văzut egalați (Video)

Publicat: 02 oct. 2021, 22:27, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Sepsi și Rapid au terminat la egalitate, scor 2-2, sâmbătă seară, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii 1. Toate golurile partidei disputate la Sfântu Gheorghe s-au marcat în prima repriză.

În minutul 3, Sefer a șutat din afara careului, portarul a respins în față, iar Goge a deschis scorul. După doar 6 minute, Alami a dus scorul la 2-0 pentru giuleșteni, dintr-o pasă cu călcâiul a lui Bălan.

În minutul 27, Săpunaru l-a faultat în careu pe Luckassen, iar covăsnenii au primit penalty. Luckassen a transformat lovitura de pedeapsă, reducând din diferență.

Același Luckassen a stabilit scorul final, în minutul 43, marcând cu un șut din prima, de la 20 de metri.

Din minutul 61, oaspeții au evoluat în infefrioritate numerică. Alami a primis al doilea galben și a fost eliminat.

Într-un clasament provizoriu, Rapid ocupă locul 5, cu 11 puncte, iar Sepsi e pe 12, cu 10 puncte.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Sousa, Ispas – Eder (Golofca ’60), Bojic (Achahbar ’75), Păun (Fofana ’46), Aganovic – Luckassen, Chuchunkov (Askovski ’60). Antrenor: Robert Ilieş

Rapid: H. Moldovan – Goge (Nastos ’60), Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Crepulja (Dandea ’88), Albu, Sefer (Ilie ’78) – Carnat (Hlistei ’78), Bălan (Stahl ’89), Alami. Antrenor: Mihai Iosif