Simona Hale a învins-o pe Aliaksandra Sasnovich, la Linz. Cine e următoarea adversară a româncei

Publicat: 09 nov. 2021, 18:56, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (30 de ani, 22 WTA) s-a calificat în turul trei la Linz, turneu de 250 de puncte. Constănțeanca a învins-o marţi, pe jucătoarea Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 85 WTA), din Belarus, scor 7-5, 6-3, după o oră și 40 de minute de joc.

Primul set a durat o oră. Halep a condus cu 4-0, dar Sasnovich a egalat. Românca a condus cu 5-4, dar adversara ei a egalat din nou. Apoi, Halep a câștigat următorul game la zero. Românca s-a impus și în următorul game, astfel că s-a impus în primul set, cu 7-5.

În setul doi românca a condus cu 3-0, apoi Aliaksandra Sasnovich a câștigat primul game. Halep a refăcut diferența de trei game-uri. Sportiva din Constanța s-a impus în cele din urmă cu 6-3.

Aceasta a fost a treia partidă dintre cele două sportive în competiţiile WTA. Ultima confruntare a avut loc luna trecută, la  Indian Wells, în turul al treilea. Sasnovih s-a impus cu 7-5, 6-4. În 2019, Simona Halep s-a impus cu 6-4, 7-5, în runda inaugurală la Wimbledon. Aliaksandra Sasnovich a trecut în turul 1 de Fiona Ferro cu 6-2, 3-6, 6-2.

„Cred că și-a schimbat puțin jocul, a jucat un pic mai repede și mai plat și a fost foarte greu să returnez acele mingi, care nici nu săreau prea mult. A schimbat ritmul și a început să fie un pic mai agresivă, iar eu am făcut puțin pasul înapoi, iar eu am devenit defensivă.

Sper că voi returna mai bine și că voi deschide mai mult terenul, pentru că cred că astăzi am jucat mai mult la mijloc. Dar în mare, cred că am făcut un meci bun. Am pierdut împotriva ei în urmă cu câteva săptămâni, așa că a fost minunat că am putut să câștig azi.

Mulțumesc fanilor, e mereu frumos să ai susținerea lor, o mare susținerea, asta îmi dă energie. Mulțumesc că ați venit și sper să ne vedem și mâine”, a declarat Halep, după meci.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu italianca Jasmine Paolini, locul 51 WTA şi cap de serie numărul 7. Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 4.677 de euro şi cu 60 de puncte WTA.