Simona Halep, după ce a acces în turul doi la Wimbledon 2022: „Mă bucur că m-am întors”. Cine e următoarea adversară

Publicat: 28 iun. 2022, 22:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Simona Halep, după ce a acces în turul doi la Wimbledon 2022:

Simona Halep s-a declarat extrem de bucuroasă că a revenit cu victorie la Wimbledon.

Românca a spus că acum îi place să muncească din nou, datorită antrenorului Patrick Mouratoglou.

Mă bucur că m-am întors, am amintiri superbe din 2019 şi e mereu o plăcere să vin aici şi să joc. Am avut multe accidentări, lipsă de încredere, îi mulţumesc lui Patrick (n.r. Mouratoglou), acum îmi place să muncesc din nou, ceea ce nu e uşor deloc„, a spus Halep la interviul de pe teren.

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) s-a calificat în turul doi la Wimbledon, după ce a învins-o pe sportiva Karolina Muchova (Cehia, 81 WTA), scor 6-3, 6-2.

Meciul a durat 64 de minute. În turul doi, fostul lider WTA va evolua cu Flipkens (ocupanta locului 190 în ierarhia mondială), care a trecut în două seturi, scor 7-5, 6-2, de australianca Jaimee Fourlis (150 WTA). Partida a durat o oră și 41 de minute.