Simona Halep, în semifinale la Indian Wells. Cine e următoarea adversară a româncei și ce a declarat după meciul cu Petra Martic

Publicat: 17 mart. 2022, 08:44, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Simona Halep (30 de ani, locul 26 WTA și cap de serie numărul 24) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8.584.055 de dolari.

Jucătoarea română de tenis a învins-o, miercuri, pe croata Petra Martic (31 ani, 79 WTA) cu 6-1, 6-1. Meciul a durat doar 53 de minute. Halep a pierdut primul game al partidei, dar a reuşit apoi o serie remarcabilă de nouă jocuri la rând. Campioana la Indian Wells în 2015 o conduce acum Martic cu 3-1 în meciurile directe.

Halep şi-a asigurat un cec de 343.985 de dolari şi 390 de puncte WTA. În semifinale o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek, a treia favorită, care a trecut şi ea facil de americanca Madison Keys (cap de serie nr. 25), cu 6-1, 6-0, în 56 de minute.

Simona Halep conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Swiatek (20 ani, 4 WTA). Românca a învins în 2019, în optimi la Roland Garros, cu 6-1, 6-0, şi în 2021, în optimi la Australian Open, cu 3-6, 6-1, 6-4, iar Swiatek s-a impus în 2020, în optimi la Roland Garros, cu 6-1, 6-2.

Simona Halep a declarat după ce a învins-o pe croata Petra Martic, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, că a jucat cel mai bun tenis din acest an.

„A fost un meci grozav, simt că am jucat cel mai bun tenis din acest an, ceea ce mă face super-fericită, pentru că ştiam că o să fie un meci greu împotriva ei. În 2018 a fost un joc mai lung, a fost mult mai dificil, dar astăzi m-am simţit grozav, am fost într-o misiune, am vrut să fiu concentrată pe ceea ce am de făcut şi am reuşit destul de bine. (n.r. – despre cum a reuşit să retuneze atât de bine)

Când intru pe teren îmi spun că returul trebuie să fie puternic, pentru că ea are un serviciu imens, cu kick, iar la înălţimea mea nu este simplu să returnez, dar am reuşit destul de bine azi. M-am antrenat un pic la retur, ieri şi în această dimineaţă şi totul a mers foarte bine. (n.r. – despre suporterii care o încurajează) De fapt, băiatul acela (n.r. – Halep a arătat către un spectator), George, vine peste tot în lume şi vreau să-i mulţumesc că mă susţine întotdeauna!

Dar le mulţumesc tuturor, pentru că e întotdeauna o plăcere să vin şi să joc aici”, a declarat Halep, la interviul de pe teren, potrivit news.ro.