Simona Halep avansează în semifinale la turneul de la Roma

Publicat: 19 sept. 2020, 14:22, de Aurel Drăgan, în SPORT , ? cititori

Simona Halep a încheiat meciul cu Yulia Putintseva în 49 de minute, cu scorul de 6-2, 2-0. Putintseva a abandonat în setul al doilea din cauza unor probleme medicale.

Jucătoarea din Kazahstan a acuzat dureri la spate și după primul set a mers la cabine unde a primit îngrijiri medicale de la fizioterapeut. A revenit pentru setul al doilea, dar nu a reușit să mai joace decât două gameuri. Putintseva, 25 de ani, numărul 30 WTA, venea după un meci care a durat 2 ore și 45 de minute cu Elena Rybakina, 18 ani, 21 WTA), de care a trecut în optimi.

Halep a reuşit nouă mingi direct câştigătoare înmeci, faţă de 10 ale adversarei, care a totalizat mai multe erori neforţate (12-7). Simona nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând cele două mingi de break. Simona o învinsese pe Putinţeva în singurul lor meci direct, anul acesta, în turul al treilea la Australian Open, cu 6-1, 6-4.

Numărul doi din WTA, finalistă la Roma în 2017 şi 2018, şi-a asigurat un cec de 80.000 de euro şi 350 de puncte WTA. În semifinale, românca o va înfrunta pe câştigătoarea dintre belarusa Victoria Azarenka (31 ani, 14 WTA) şi spaniola Garbine Muguruza (26 ani, 17 WTA).