Simona Halep, eliminată de Serena Williams la Australian Open 2021

Publicat: 16 feb. 2021, 12:38, de Laura Macovei, în SPORT , ? cititori
Simona Halep la Australian Open

Serena Williams a învins-o pe Simona Halep în sferturile de finală de la Australian Open. Jucătoarea noastră nu a reușit să o depășească pe legenda în activitate a tenisului feminin și a părăsit turneul.

Williams (39 ani, 11 WTA), care a câştigat de şapte ori titlul la Melbourne, s-a impus fără mari probleme, după o oră şi 21 de minute.

Americanca a dominat fizic jocul, reuşind să îşi impună ritmul şi să fie mai bună chiar şi în schimburile lungi, în care Halep era considerată favorită. Halep nu a reuşit un joc prea bun la serviciu şi a greşit în momentele cheie ale partidei.

Halep a început greoi şi a fost condusă cu 2-0, dar a reuşit să revină şi a egalat, 2-2. Serena a făcut un break la 3-2 şi acesta s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta primului set, adjudecat cu 6-3. Serena a încheiat meciul cu 4 aşi şi o dublă greşeală, iar Halep a avut 2 duble greşeli. Simona a pus de mai multe ori primul serviciu în teren (68%-55%), dar Williams a fost mai eficientă cu acesta, 77%-52%, în timp ce la al doilea Halep a avut o uşoară superioritate, 39%-38%. Serena şi-a creat nu mai puţin de 13 mingi de break, din care a transformat 6 (46%), în timp ce Simona a fructificat 3/4 (75%).

Egală cu Roger Federer

Jucătoarea americană a egalat astfel recordul de 362 de victorii în turneele de Mare Şlem, deţinut de elveţianul Roger Federer, marţi, la finalul meciului câştigat în două seturi, 6-3, 6-3, în faţa româncei Simona Halep, în sferturile de finală ale Openului Australiei.

Cea mai mică dintre surorile Williams (39 ani), aflată în cursa pentru câştigarea celui de-al 24-lea trofeu de Grand Slam din cariera sa, va avea ocazia să doboare recordul lui Federer dacă o va învinge pe japoneza Naomi Osaka, următoarea sa adversară de la Melbourne, şi va accede în finala competiţiei de la antipozi.

În ierarhia all-time jucătorilor cu cele mai multe meciuri câştigate în Marele Şlem, Serena Williams şi Roger Federer sunt urmaţi de Martina Navratilova (306), Novak Djokovic (300), Chris Evert (299), Rafael Nadal (285) şi Steffi Graf (278).

Simona Halep a obţinut cea de-a 100-a sa victorie în turneele de Grand Slam duminică la Melbourne, când a reuşit să o învingă în trei seturi, 3-6, 6-1, 6-4, pe poloneza Iga Swiatek, în optimile Openului Australiei.