Simona Halep s-a calificat în semifinale, la Bad Homburg. Bianca Andreescu, următoarea adversară

Publicat: 23 iun. 2022, 21:59, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep (locul 19 WTA şi cap de serie numărul 4) s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg, din Germania.

Constănțeanca a trecut, în sferturi, de americanca Amanda Anisimova (locul 25 WTA şi favorită 6), scor 6-2, 6-1.

Primul set a durat 25 de minute, în timp ce actul second a ținut 30 de minute. Pentru accederea în semifinale, Halep va primi 8.871 de euro şi 120 de puncte WTA.

Adversara din semifinale va fi sportiva canadiană cu origini româneşti Bianca Andreescu (locul 63 WTA). Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2019, când s-a impus fostul lider WTA.