Simona Halep s-a calificat în sferturi, la Bad Homburg. Cine e următoarea adversară

Publicat: 22 iun. 2022, 21:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep (locul 19 WTA şi cap de serie numărul 4) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg, din Germania.

Jucătoarea română de tenis a învins-o în optimi pe slovena Tamara Zidansek (locul 58 WTA), scor 6-0, 6-3.

În sferturile competiției, Halep o va întâlni pe americanca Amanda Anisimova (locul 25 WTA şi favorită 6). Prin accederea în sferturi, Halep şi-a asigurat un premiu de 5.000 de euro şi 60 de puncte.

Partida dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va avea loc joi, de la ora 19:00. ”E un alt meci, am mai jucat cu ea de câteva ori, dar acum va fi pe iarbă, e diferit. Cu siguranță voi fi pregătită”, a declarat Simona Halep, după partida cu Tamara Zidansek.