Simona Halep s-a calificat în sferturi, la Kremlin Cup. Cine e următoarea adversară a româncei (Video)

Publicat: 21 oct. 2021, 22:43, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (30 ani, 19 WTA și cap de serie numărul 8) s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari.

În optimile competiției, Halep a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (24 ani, 32 WTA) cu 6-1, 7-6 (4). Meciul a durat o oră şi 39 de minute. Românca a dominat primul set, pe care l-a adjudecat cu 6-1. Actul secund a fost echilibrat.

Halep a condus cu 2-0 şi 3-1, dar a fost egalată (3-3), după care s-a mers cap la cap până în tiebreak. De la 4-4 a obţinut trei puncte consecutive și a câștigat meciul.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 15.500 de dolari şi 100 de puncte WTA. În sferturile de finală, românca o va înfrunta pe grecoaica Maria Sakkari (26 ani, 7 WTA), care a profitat joi de abandonul rusoaicei Ana Kalinskaia, la scorul de 6-2, 1-0.

Iată ce a declarat Halep, după calificarea în sferutile de finală: A fost un meci greu. Ştiam că, deşi am câştigat primul set, o să fie o luptă dură. Am jucat una împotriva celeilalte anul acesta şi ştiam că este o foarte puternică adversară. A trebuit să rămân foarte concentrată până la final. Şi-a ridicat nivelul în al doilea set, iar eu am făcut câte greşeli uşoare şi am luat câteva decizii greşite. Ea a jucat foarte bine şi a fost cu adevărat greu să termin meciul în două seturi. (n.r. – despre public) Vă mulţumesc că aţi venit! Este întotdeauna o plăcere să joc aici. Fanii au fost foarte corecţi azi, m-au susţinut şi pe mine, ceea apreciez cu adevărat. Este întotdeauna o plăcere să joc la Moscova, aşa că sper ca data viitoare să joc un tenis bun. Joc din nou împotriva unei alte rusoaice în turul următor sau nu?„, a spus Halep.