Simona Halep s-a calificat în turul doi la Cincinnati, după un meci cu peripeții cu Magda Linette (Video)

Publicat: 17 aug. 2021, 22:16, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep (locul 14 WTA şi cap de serie 12) s-a calificat în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati. În runda inaugurală, jucătoarea română de tenis a trecut de poloneza Magda Linette (locul 43 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-1.

În setul secund, la scorul de 4-1 pentru Linette, Halep a cerut time-out medical, din cauza unor dureri la coapsa dreaptă. La doar câteva minute de la reluare, meciul a fost întrerupt din cauza ploii.

Meciul s-a reluat după circa o oră de pauză. Linette a câștigat al doilea set, cu 6-3, după aproape 46 de minute. În decisiv, Halep nu i-a lăsat nicio şansă poloneziei și a câștigat cu 6-1, după 43 de minute.

În turul doi, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre americanca Jessica Pegula, locul 30 mondial, şi sportiva italiană Camila Giorgi, locul 71 WTA.