Simona Helep – Anastasia Potapova 6-2, 6-4 la Kremlin Cup 2021. Românca a câștigat primul meci de la Moscova

Publicat: 19 oct. 2021, 18:20, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Simona Helep - Anastasia Potapova 6-2, 6-4 la Kremlin Cup 2021. Românca a câștigat primul meci de la Moscova

Simona Halep (locul 19 WTA, 30 de ani) s-a calificat în turul secund al turneului WTA 500 de la Moscova, WTA Kremlin Cup. Halep a învins-o pe Anastasia Potapova, scor 6-1, 6-4

În primul meci de la Moscova, Halep a întâlnit-o pe Anastasia Potapova (20 de ani, 68 WTA), pe care o mai învinsese odată la începutul acestui an.

Primul set al partidei a durat 40 de minute, iar Halep s-a impus cu 6-1. Singurul game adjudecat de rusoaică a fost la 2-0 pentru româncă, atunci când Potapova a făcut break.

Al doilea set a fost mai echilibrat. După ce Simona a condus cu 3-1 și părea că va dispune ușor de tânăra s-a adversară, Potapova a revenit și a egalat-o. În cele din urmă, experiența fostului număr 1 mondial și-a spus cuvântul și a reușit să se impună în minim de seturi.

Cele două jucătoare se mai întâlniseră o singură dată, anul trecut, când sportiva din Constanța s-a impus cu 6-4, 6-4 la Gippsland Trophy, tot pe hard. Tot marți, cealaltă reprezentantă a României pe tabloul principal, Irina Bara a fost eliminată în runda inaugurală.

Dacă va accede în sferturi, Haler ar juca împotriva Mariei Sakkari, sau a Dayanei Yastremska. În semifinale, Halep poate întâlni una dintre jucătoarele Aryna Sabalenka, Alja Tomljanovic, Ons Jabeur sau Ekaterina Alexandrova.