Sorana Cîrstea, eliminată surprinzător în primul tur al turneului Ţiriac Foundation Trophy de la Bucureşti

Publicat: 13 sept. 2022, 17:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea (38 WTA, favorite nr 1) a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului Ţiriac Foundation Trophy de la Bucureşti. Românca a fost învinsă de elveţianca Simona Waltert (locul 118).

Waltert s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3 într-o oră şi 29 de minute de joc. Tot marţi, iberica Rebeka Masarova a învins-o pe jucătoarea română Gabriela Lee în turul 1 cu scorul de 3-6, 6-2, 6-4.

Pentru participarea în turul 1, Sorana Cârstea şi Gabriela Lee vor primi câte 1.250 de dolari şi 1 punct WTA.

Până acum, singura jucătoare română calificată în optimile de finală ale competiţiei de la Bucureşti este Irina Begu, care a trecut, marţi, de Laura Pigossi din Brazilia.

Ţiriac Foundation Trophy prezentat de Kaufland este un turneu WTA 125 organizat la Centrul Naţional de Tenis în perioada 10-18 septembrie, de către Federaţia Română de Tenis şi susţinut de Fundaţia Ţiriac.

Organizatorii oferă premii totale în valoare de 115.000 dolari şi 160 de puncte în clasamentul WTA pentru câştigătoare.