Steaua – Csikszereda 1-0. Roș-albaștrii au câștigat primul meci din Liga a 2-a

Publicat: 04 aug. 2021, 22:43, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Steaua - Csikszereda 1-0. Roș-albaștrii au câștigat primul meci din Liga a 2-a

Nou-promovata Steaua a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Csikszereda, în ultima partidă a etapei I a Ligii a II-a. La primul meci oficial disputat pe noul stadion din Ghencea au fost prezenți 3726 de spectatori. Lovitura de start i-a aparținut spadasinei Anamaria Popescu.

Gazdele au avut primul șut pe poartă, în minutul 37, prin Zaharia. Formația din Miercurea Ciuc au replicat prin Kovacs, în minutul 42. Hargitenii au îmceput repriza secundă așa cum au încheiat-o pe prima: în atac. Jebari a centrat din lovitură liberă, Bactăr a respins cu dificultate.

Steaua a marcat unicul gol al meciului, în minutul 79. Mihăescu a deviat cu capul o centrare de la colțul terenului, iar Chipirliu a deschis scorul.

În a doua etapă, Steaua va evolua cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, în deplasare.