CSA Steaua – Dinamo 2-0, iar roș-albaștrii sunt lideri în Liga 2 (Video)

Publicat: 18 apr. 2023, 21:55, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CSA Steaua - Dinamo 2-0, iar roș-albaștrii sunt lideri în Liga 2 (Video)

CSA Steaua a câștigat derby-ul cu Dinamo, scor 2-0, marţi seara, pe Stadionul Ghencea din Capitală, în etapa a patra a play-off-ului Ligii a 2-a.

Partida a fost întreruptă după doar două minute de la debut, după ce suporterii echipei oaspete au aruncat cu torțe pe gazon.

Meciul de fotbal dintre Steaua București și Dinamo București, din etapa a patra a fazei play-off a Ligii a II-a de fotbal, pe stadionul Ghencea din București, 18 aprilie 2023. Inquam Photos / Vali Marin

Gazdele au deschis scorul în minutul 19, prin Chipirliu, din penalty. În prealabil, Patriche l-a faultat în careu pe atacantul bulgar Ciunciukov.

Dinamo a replicat câteva minute mai târziu, prin Giafer. Oaspeții s-au făcut de râs în minutul 29. Oncescu i-a pasat lui Larrucea, dar Chipirliu i-a ”furat” balonul și a trimis în poarta goală, reușind dubla și stabilind totodată scorul final.

Dinamo putea reduce din diferență prin Bani în minutul 40, când a trimis puțin pe lângă poartă. Alb-roșii au început tare repriza secundă, iar în minutul 48 Borcea a nimerit plasa lateral.

În minutul 53, dinamoviștii au cerut penalty, după ce Țîră a fost doborât în careul advers de către Beța, însă Găman a lăsat jocul să continue. Dinamo a rămas în zece jucători după ce Patriche l-a faultat pe Chipirliu și a primit al doilea cartonaș galben. În minutul 79, Mahrez a marcat, dar golul a fost anulat pentru un fault în atac.

În finalul partidei, Țîră a căzut în careul stelist, după un duel cu Sabău, însă, arbitrul central Găman a lăsat jocul să continue.

În urma acestui rezultat, CSA Steaua a revenit pe primul loc în clasamentul Ligii 2, cu 47 de puncte, iar Dinamo a rămas pe locul al patrulea, cu 38 de puncte. La meci au asistat peste 25.000 de spectatori.

Steaua: 1. David Dincă – 19. Stephan Drăghici, 4. Dean Beţa, 98. Alexandru Sabău, 70. Laurenţiu Corbu – 11. Adrian Popa (42. Cristian Balgiu, 59), 27. Ştefan Pacionel, 8. Valentin Bărbulescu (căpitan; 10. Rareş Enceanu, 59), 79. Ştefan Bodişteanu (17. Darius Oroian, 68) – 77. Remus Chipirliu, 23. Ţvetelin Ciunciukov (89. Mahrez Kayondo, 66). Antrenor: Daniel Opriţa.
Rezerve neutilizate: 22. Horia Iancu – 13. Adrian Ilie, 97. Cosmin Ciocoteală, 76. David Matei, 99. Atanas Trică.

Dinamo: 12. Denis Oncescu – 2. Gabriel Rodrigues De Moura, 24. Deniz Giafer, 23. Răzvan Patriche (căpitan), 31. Costin Amzăr – 88. Gorka Larrucea, 10. Daniel Iglesias, 30. Neluţ Roşu (4. Quentin Bena, 46) – 22. Andrei Ahmed Bani, 99. Lamine Ghezali (9. Cătălin Ţîră, 46), 6. Iulian Roşu (18. Valentin Ioan Borcea, 46). Antrenor: Ovidiu Burcă.
Rezervă neutilizate: 91. Filip Dujmovic – 15. David Irimia, 29. Alexandru Irimia, 33. Alin Şerban, 93. Alexandru Pop, 98. Andrei Florescu.

Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Doru Zamfir (Slatina), Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); al patrulea oficial: Răzvan Negară (Vaslui)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) – CCA, Bogdan Gheorghiţă (Vaslui) – FRF
Cartonaşe galbene: Patriche (17, 70), Pacionel (32), Ciunciukov (45+5), De Moura (45+5), Bărbulescu (56), Ahmed Bani (76), Dani Iglesias (82), Larrucea (90).
Cartonaş roşu: Patriche (70).