Surpriză la Australian Open 2024: Iga Swiatek, eliminată în turul 3

Publicat: 20 ian. 2024, 17:58, de Victor Scarlat, în Ultimă oră , ? cititori

Surpriză mare la Australian Open 2024, primul mare turneu de Grand Slam din acest an: poloneza Iga Swiatek, locul 1 WTA și favorită pentru câștigarea turneului de la Melbourne, a fost eliminată încă din turul 3 de o sportivă de 19 ani.

Cehoaica Linda Noskova (50 WTA, 19 ani) este cea care a bătut-o pe poloneză la scorul de 6-3, 3-6, 4-6, după o partidă care a ținut 2 ore și 22 de minute.

Deși Iga Swiatek a început în forță meciul și a câștigat foarte repede primul set cu 6-3, Linda Noskova a revenit, iar în setul secund ambele jucătoare au mers cu serviciul până la 3-3.

Noskova a bătut-o pe poloneză în prima sa prezență pe tabloul principal la Australian Open, care are loc în perioada 14-18 ianuarie.