TENIS Nicolae Frunză a câştigat turneul ITF din Antalya

Publicat: 16 mai 2022, 16:30, de Otilia Caloian, în SPORT , ? cititori

Tenismanul român Nicolae Frunză (24 ani), aflat pe locul 694 în lume, a câştigat, duminică, turneul ITF de la Antalya, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, după ce l-a învins în finală pe olandezul Deney Wassermann, cu 4-6, 6-4, 6-2.

Frunză a avut nevoie de mai bine de două ore de joc (2 h 8 min) pentru a trece de Wassermann (21 ani, 946 ATP) şi a câştiga al optulea său titlu ITF la simplu din carieră.

Nicolae Frunză l-a învins în primul tur pe polonezul Maks Kasnikowski, cu 6-4, 5-7, 6-4, în optimi a dispus de rusul Maxim Jukov cu 6-1, 6-3, în sferturi a câştigat în faţa japonezului Yuta Shimizu cu 7-6 (2), 6-1, iar în semifinale s-a impus în faţa americanului Bruno Kuzuhara, cu 6-4, 6-4.

Otilia Caloian și-a început cariera jurnalistică la începutul anilor 2.000. A absolvit Facultatea de Jurnalism și Facultatea de Finanțe-Bănci. Este specializată în jurnalismul economic și de ... vezi toate articolele