Toni Petrea, mesaj pentru Gigi Becali: „Ar mai fi nevoie de jucători. Ne așteaptă jocuri din trei în trei zile”

Publicat: 18 iul. 2022, 10:40, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Toni Petrea, mesaj pentru Gigi Becali:

Anton Petrea, antrenorul echipei FCSB, s-a arătat nemulțumit atât de rezultatul înregistrat cu Universitatea Cluj, 1-1, cât și de evoluția elevilor săi.

Un joc mai puțin reușit din partea noastră. Am fost destul de nemulțumit, am făcut destul de multe greșeli. Am discutat cu jucătorii să fie mult mai atenți. Rezultatul nu mă mulțumește, normal, dar trebuie să mă gândesc mai mult la evoluția noastră, care, trebuie să recunosc, nu a fost pe placul meu.

Nu văd neapărat punctul sensibil (n.r.- la nivelul fundașilor). Am încercat să punem presiune pe adversar și puteam fi taxați pe final, pe contraatac. Crețu a avut meciuri în care a fost titular, nu putem spune că e o surpriză. Și lipsa lui Radunovic poate a contat. Am vrut să începem cu jucători pe posturile lor, nu cum am fost forțat de evoluția lui Șerban să o fac la pauză. L-am schimbat cu Popescu.

Am avut câteva oportunități, dar nu am reușit să marcăm. Nu a funcționat jocul așa cum trebuie. Am comunicat tot timpul cu arbitrul de rezervă și îmi spunea ce se verifică la momentul respectiv. Cu VAR, nu știu ce am putea să mai comentăm. Asta e politica clubului, să îmbinăm tinerețea cu experiența.

În orice moment, la orice echipă, ar mai fi nevoie de jucători. Ne așteaptă jocuri din trei în trei zile, grele, și trebuie să gestionăm foarte bine situațiile. Per total, da. Cred că a avut o evoluție bună, nu prea multe greșeli”, a declarat Toni Petrea.

FCSB a debutat cu un semieșec în noul campionat. Vicecampioana a remizat duminică seara, scor 1-1, cu Universitatea Cluj, pe Arena Naţională, într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă. Nou-promovata a deschis scorul prin Adrian Bălan, în minutul 45+4, din pasa lui Ioan Filip. În minutul 54, portarul Andrei Gorcea l-a faultat pe Florin Tănase după o ieşire hazardată dintre buturi. Florin Tănase a transmormat de la punctul cu var și a stabilit scorul final.