Transylvania Open. Emma Răducanu a câștigat primul său meci în circuitul WTA. Toate rezultatele zilei – VIDEO

Publicat: 26 oct. 2021, 22:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Transylvania Open. Emma Răducanu a câștigat primul său meci în circuitul WTA. Toate rezultatele zilei - VIDEO

Emma Răducanu a câștigat partida cu Polona Hercog 4-6 7-5, 6-1 la Transylvania Open și a înregistrat prima sa victorie într-un turneu de categorie WTA. Emma o va întâlni pe Ana Bogdan în turul doi de la Cluj.

Partida dintre Emma Răducanu și slovena Polona Hercog a fost vedeta zilei de marți la Cluj-Napoca, iar cele două nu au înșelat așteptările. Slovena și-a adjudecat primul set, dar britanica a reușit să revină în setul secund.

În setul al doilea, cele două jucătoare a avut destule posibilităţi de a face break-ul, dar nu au reuşit până la 6-5, când Răducanu a câştigat pe serviciul adversarei şi a egalat, 7-5, după 63 de minute de joc.

Decisivul a fost la mâna Emmei, după ce Hercog a căzut fizic și psihic și nu a reușit să puncteze pe tabelă decât odată, când a servit pentru a rămâne în meci.

Deși pare greu de crezut, pentru câștigătoarea de la US Open de anul acesta, victoria de la Cluj este prima victorie din circuitul WTA. Asta pentru că turneele de mare slam se joacă sub egida ITF și nu sunt încadrate în circuitul Women’s Tennis Association.

În turul secund de la Cluj, Emma Răducanu va juca împotriva Anei Bogdan, locul 106 WTA.

Rezultatele zilei la Transylvania Open

Marți, la Transylvania Open s-au disputat 7 partide la simplu.

• Jana Fett (Croatia, 207 WTA) – Rebecca Peterson (Suedia, 99 WTA) – 1-6, 3-6
  • Bernards Pera (SUA, 94 WTA) – Marta Kostyuk (Ucraina, 55 WTA) 3-6, 4-6
  • Irina Begu (România, 57 WTA) – Irina Bara (România, 138 WTA) – 6-7 (2), 6-0, 4-6
  • Danka Kovinic (Muntenegru, 76 WTA) – Alison Van Uytvanck (Belgia, 61 WTA) – 4-6, 4-6
  • Jaqueline Cristian (România, 105 WTA) – Kaja Juvan (Slovenia, 98 WTA) – 3-6, 7-6 (8), 7-6 (3)
  • Emma Răducanu (Marea Britanie, 23 WTA) – Polona Hercog (Slovenia, 124 WTA) – 4-6, 7-5, 6-1