Transylvania Open | Simona Halep a trecut de Jaqueline Cristian, în sferturile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca

Publicat: 29 oct. 2021, 19:32, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-1, pe Jaqueline Cristian, locul 105 WTA, beneficiară a unui wildcard.

Meciul a durat o oră și opt minute.

Simona Halep a condus cu 3-0 în primul set, apoi Jaqueline a bifat primul game. Constănțeanca și-a adjudecat următoarele trei game-uri și a câștigat primul set, fără emoții.

Jaqueline Cristian a servit foarte bine în debutul setului doi, reușind un as și câștigând primul game. Simonei Halep și-a făut serviciul la zero și a egalat. Apoi, fostul lider în clasamentul WTA a câștigat, fără probleme, cinci gameu-uri la rând, calificându-se în semifinalele turneului de la Cluj-Napoca.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 10.100 dolari şi cu 110 puncte WTA. Jucătoarele eliminate în sferturi primesc un premiu de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA.

În penultima fază a competiției, Halep o va întâlni pe învingătoarea meciului Emma Răducanu – Marta Kostyuk.