Trei judoka români, eliminați de la Grand Slam Taşkent

Publicat: 06 mart. 2021, 21:00, de Eliza Popa, în SPORT , ? cititori

Trei sportivi români care au evoluat sâmbătă la turneul de judo Grand Slam de la Taşkent (Uzbekistan) au pierdut în fazele preliminare ale categoriilor la care s-au aliniat.

La cat. 63 kg, Ştefania Adelina Dobre a cedat în primul tur în faţa sportivei algeriene Amina Belkadi.

În concursul masculin, Alexandru Raicu (cat. 73 kg), victorios în Grand Slam-ul de la Tel Aviv, anul acesta, a pierdut în turul al doilea în faţa francezului Guillaume Chaine.

La cat. 81 kg, Marcel Cercea l-a învins în primul tur pe iordanianul Baker Alzidaneen, dar a pierdut apoi în faţa tadjicului Haknazar Nazarov.

România participă la Taşkent cu şase judoka, iar ultimul va intra în competiţie duminică, Vlăduţ Simionescu, la cat. +100 kg.

La competiţie s-au înscris 497 de judoka din 71 de ţări, 296 la masculin şi 201 la feminin, potrivit Agerpres.