CSKA Sofia – Sepsi 0-2. Covăsnenii, cu un pas în turul trei preliminar din Conference League (Video)

Publicat: 27 iul. 2023, 22:37, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CSKA Sofia - Sepsi 0-2. Covăsnenii, cu un pas în turul trei preliminar din Conference League (Video)

Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus joi seara, în deplasare, scor 2-0, în meciul cu echipa bulgară CSKA Sofia, din prima manşă a turului doi preliminar al Conference League.

Câștigătoarea Cupei României a controlat prima repriză a partidei disputate pe Stadionul Bulgarska Armiya. În minutul 29, Cosmin Matei a scăpat pe contraatac, a intrat în careu singur cu portarul, dar a fost deposedat. Cu patru minute înainte de pauză, Marius Ştefănescu a ratat și el o oportunitate de gol.

S-a revanșat în minutul 68 când a lansat un contraatac, la capătul căruia Nicolae Păun a deschis scorul. Jucătorul oaspeților a profitat de o nesiguranță a portarului de la CSKA. Acelaşi Busatto a greşit decisiv în minutul 80. A ieșit cu balonul la picior, Rondon l-a deposedat, i-a pasat lui Roland Varga, iar acesta a marcat. Până la final, Damaşcan, în minutul 88, şi Ninaj, în minutul 89, au nimerit bara.

Manşa secundă se va disputa la 3 august (ora 20:00), pe Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe. Dacă va trece de formația bulgară, Sepsi va da peste învingătoarea dublei dintre Torpedo Kutaisi (Georgia) – FC Aktobe (Kazahstan).

CSKA Sofia: Busatto – Mahmutovic, Koch (Sanyang 76), Cordoba – Turitsov, Carreazo, Lindseth (Shopov 76), Vion (Shaghoyan 75) – Heintz – Phaeton, Nazon (Estrada 66). ANTRENOR: Sasha Ilic.

Sepsi Niczuly – Aganovic (Ninaj 57), D. Ciobotariu, M. Bălaşa, A. Dumitrescu – Alimi, N. Păun – M. Ştefănescu (Damaşcan 84), C. Matei (R. Varga 67), I. Gheorghe (Francisco Junior 84) – Safranko (Rondon 67). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Vion 47, Mahmutovic 71, Shopov 89 / Alimi 26, Ion Gheorghe 38, Niczuly 89, Phaeton 89

Arbitri: Jochem Kamphuis – Roy De Nas, Murat Kücükerbir – Martin Perez (toţi din Ţările de Jos)