Un drum important riscă să fie închis. Milioane irosite, fără niciun rezultat
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/09/drum.jpg)
Un segment de doar 50 de metri din cunoscutul drum județean DJ 282, care leagă județele Iași și Suceava, riscă să se prăbușească în orice moment, după ani de reparații temporare și milioane de lei investiți inutil. Autoritățile locale recunosc că nu au o soluție definitivă, iar drumul ar putea fi închis dacă versantul instabil nu va fi consolidat.
O porțiune critică de drum pentru traficul Moldovei
Problema se află la intrarea în satul Breazu, unde asfaltul cedează constant din cauza instabilității versantului. Această zonă este esențială pentru circulația între Moldova de Nord și restul țării, însă șoferii care tranzitează DJ 282 o fac pe propria răspundere, din cauza riscului de surpare.
„Am făcut doar o lucrare temporară și nu mă aștept să țină. Reparațiile au costat aproximativ 20.000 de lei, dar sunt doar măsuri paliative. Pentru o lucrare definitivă ar fi nevoie de consolidarea versantului, ceea ce presupune fonduri și proceduri pe care nu le avem acum”, a declarat Ciprian Ciucan, directorul Direcției Județene de Administrare a Drumurilor și Podurilor (DJADP) Iași.
Ani de reparații fără efect
Porțiunea de 50 de metri a fost „peticită” în mod repetat din 2018 până în prezent, însă fără consolidare, drumul rămâne vulnerabil. Localnicii acuză autoritățile de lipsă de interes și arată că problemele sunt cunoscute de ani întregi.
„În fiecare an vin, pun asfalt, se crapă din nou, iar noi trăim cu frica să nu se prăbușească drumul. S-au cheltuit milioane de lei, dar nimeni nu rezolvă nimic”, spune o localnică din Breazu.
Directorul DJADP Iași avertizează că drumul ar putea fi închis dacă situația persistă:
„Momentan nu avem nicio soluție stabilită pentru lucrare definitivă. Ceea ce am făcut a fost doar o intervenție de urgență, ca drumul să rămână circulabil. Îl vom resemnaliza și, probabil, vom interveni din nou.”
DJ 282 este unul dintre cele mai importante drumuri județene din Moldova, asigurând legătura între Iași și Suceava și accesul spre rețeaua națională de transport. În lipsa unei intervenții complete, traficul ar putea fi restricționat sau redirecționat, afectând zeci de localități și mii de șoferi.