Un portar a murit imediat după ce a apărat un penalty

Publicat: 13 feb. 2023, 20:11, de Cristian Matache, în Internațional , ? cititori

Arne Espeel, portarul echipei de amatori Winkel Sport B, a murit la vârsta de 25 de ani, după ce a salvat un penalty.

Fotbalul amator belgian este în doliu. În acest weekend, portarul lui Winkel Sport B, Arne Espeel, a murit la vârsta de 25 de ani în timpul meciului pe care echipa s-a l-a disputat contra Westrozebeke. În cadrul acestei întâlniri, portarul a parat un penalty în repriza secundă, după care s-a prăbușit, relatează presa locală . Portarul a fost resuscitat timp de minute bune pe teren, iar în drumul spre spital a murit.

„Winkel Sport este în doliu profund pentru moartea bruscă a portarului Arne Espeel. Dorim familiei și prietenilor lui Arne sincere condoleanțe pentru această grea pierdere. Fotbalul trece pentru o vreme în plan secund.” – se arată în comunicatul oficial al clubului.

Un tânăr sănătos

După acest șoc teribil, arbitrul a oprit imediat meciul. „Este greu de crezut ce s-a întâmplat, conștientizarea vine încetul cu încetul”, a spus căpitanul Emiel Debusseré (25 de ani), vărul lui Arne Espeel. Potrivit primelor rapoarte , portarul Winkel Sport nu a avut probleme medicale anterioare.