Dinamo – Universitatea Craiova 0-1. Oltenii, șapte victorii din șapte în Liga I / VIDEO

Publicat: 18 oct. 2020, 23:36, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Universitatea Craiova avea 7 victorii din tot atâtea meciuri. în Liga I

Universitatea Craiova a câștigat meciul disputat în deplasare, scor 1-0, în fața echipei Dinamo, duminică seara, în cadrul etapei a 7-a a Ligii I. Prima repriză s-a jucat pe contre, cu puține ocazii clare de gol.

Cea mai importantă fază s-a petrecut în minutul 26, când arbitrul Horațiu Feșnic a acordat penalty pentru gruparea olteană, la intrarea lui Ante Puljic asupra lui Marius Constantin.  Cicâldău a transformat de la punctul cu var, cu emoții deoarece portarul Rene a ghicit colțul. Alb-roșii au protestat faza penalty-ului, iar antrenorul Cosmin Contra a primit cartonașul galben.

Dinamo a fost aproape de egalare în minutul 62, când Fabrini a trimis spre poarta oaspeților dar conaționalul Pigliacelli a respins în bară. Șapte minute mai târziu, Nistor a încercat poarta foștilor coechipieri, însă mingea a fost deviată în corner. Cu opt minute înainte de final, Grigore a centrat în careul mic, dar Nemec nu a reușit să trimită mingea în poartă.  În minutele de prelungire, gazdele au asediat poarta lui Pigliacell. Scorul a rămas neschimbat până la final.

În urma acestui succes, Universitatea Craiova a obținut a șaptea victorie din tot atâtea meciuri. Elevii lui Cristiano Bergodi sunt primii în clasamentul Ligii I, cu 21 de puncte, în timp ce Dinamo ocupă poziția a 14-a cu doar cinci puncte.

Etapa următoare, Universitatea Craiova va primi vizita echipei Academica Clinceni, în timp ce Dinamo se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru confruntarea cu Sepsi.

Caseta tehnică

Dinamo: Hinojo – Sorescu, Puljici, Grigore, A. Radu (Ba ’73) – Gol (Anton ’73), Aleix Garcia (Gueye ’73) – Mihaiu (Fabbrini ’41), Borja Valle, Camara (Gonzalez ’66) – Nemec. Antrenor Cosmin Contra

Craiova: Pigliacelli – Olteanu (Acka ‘4), Bălaşa, M. Constantin (Vătăjelu ’34), Bancu – Nistor, Bic, Cicâldău – Bărbuţ (Căpăţână ’59), A. Ivan (Mamut ’59), Baiaram. Antrenor Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Puljici ’27, Contra (antrenor) ’30, A. Radu ’43, Gol ’48 / Cicâldău ’37, Bălaşa ’41, Bărbuţ ’48.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram şi Alexandru Cerei – Andrei Moroiţă;