Uruguay – România 22-30, la rugby. „Stejarii” și-au luat revanșa după înfrângerea cu Italia

Publicat: 11 iul. 2022, 10:32, de Vlad Ciotoran, în SPORT
Uruguay – România 22-30, la rugby.

Reprezentativa de rugby a României a învins, duminică, scor 30-22, naționala Uruguayului, într-un meci amical disputat la Montevideo.

”Stejarii’ ‘au câştigat cu acest prilej şi Trofeul Banco Santander, pus în premieră în joc în întâlnirile dintre cele două echipe, potrivit site-ului Federaţiei Române de Rugby.

România a început tare meciul disputat pe Stadionul Charrua şi a marcat un eseu în minutul 5, prin Alexandru Bucur, transformat de Gabriel Rupanu (7-0).
În minutul 13, România a rămas în 14 jucători după ce Tudor Butnariu a primit cartonaş roşu pentru placaj periculos. ‘Sstejarii” au reuşit al doilea eseu, în minutul 19, prin Gabriel Rupanu, care a reuşit şi transformarea.

Rupanuy a transformat o lovitură de pedeapsă (33), scorul ajungând 17-0 pentru România.

Gazdele au redus din diferență prin Felipe Berchesi, din lovitură de penalitate, scorul pauzei fiind 17-3 pentru România.

Uruguayenii au avut un început foarte bun de repriză secundă, reuşind un eseu prin Santiago Civetta (17-8), dar România a revenit la un avantaj de 12 puncte, după o penalitate fructificată de Gabriel Rupanu (20-8). România s-a impus cu 30-22, iar cele două echipe se vor întâlni din nou la 17 iulie, tot la Montevideo.

Stejarii au mai disputat în această lună un amical, cu Italia, pe Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf, partidă pierdută de România cu scorul de 13-45.

Pe stadionul Charrua au evoluat echipele:
Uruguay: 1. Mateo Sanguinetti, 2. German Kessler, 3. Ignacio Peculo; 4. Ignacio Dotti, 5. Diego Magno; 6. Lucas Bianchi, 7. Santiago Civetta, 8. Manuel Ardao; 9. Tomas Inciarte, 10. Felipe Etcheverry, 11. Gaston Mieres, 12. Andres Vilaseca, 13. Nicolas Freitas, 14. Baltazar Amaya; 15. Rodrigo Silva.

Rezerve: 16. Guillermo Pujadas, 17. Matias Benitez, 18. Juan Echeverria, 19. Eric Dosantos, 20. Carlos Deus, 21. Franco Lamanna, 22. Agustín Ormaechea, 23. Felipe Berchesi.

România: 1. Vasile Bălan, 2. Tudor Butnariu, 3. Alexandru Gordaş, 4. Marius Iftimiciuc, 5. Andrei Toader, 6. Johan van Heerden, 7. Cristi Boboc, 8. Kamil Sobota, 9. Gabriel Rupanu, 10. Vlăduţ Popa, 11. Adrian Apostol, 12. Hinckley Vaovasa, 13. Alexandru Bucur, 14. Mihai Lămboiu, 15. Marius Simionescu (căpitan). Antrenor: Andy Robinson.

Rezerve: 16. Eugen Căpăţînă, 17. Dorin Tică, 18. Gheorghe Gajion, 19. Ştefan Iancu, 20. Alexandru Alexe, 21. Alexandru Ţiglă, 22. Jason Tomane, 23. Sioeli Lama.