Valentin Crețu a comentat faza din care a scos penalty-ul în meciul cu U Craiova 1948: ”Am fost un pic mai șmecher”

Publicat: 19 sept. 2021, 11:32, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Valentin Crețu a vorbit despre penalty-ul controversat al meciului U Craiova 1948 – FCSB.

În minutul 61 al partidei, fundașul dreapta a căzut în careu în urma unui duel cu Bradley Diallo, de la adversar. Arbitrul central Iulian Călin a lăsat inițial jocul să continue, dar  a indicat punctul cu var, la recomandarea asistentului de pe acea parte, Romică Bîrdeș, care se aflase mai aproape de fază.

Am fost un pic mai șmecher, i-am luat fața, el a venit mai agresiv, m-a lovit la genunchi, am căzut. Trebuie să fii un pic șmecher și să obții ce trebuie, am simțit că m-a atins la genunchi”, a spus fundașul de la FCSB.

”Sunt meciuri grele în deplasare, un teren foarte greu, nu ne-a ieșit jocul, ne-am cam tăiat! Suntem FCSB și trebuie să conducem jocul din minutul 1 până în minutul 90. Veneam după un moment bun, suntem mulți tineri, probabil entuziasmul ăsta s-a resimțit, trebuia să fim echilibrați și mai maturi.

Gazonul e cel mai important factor, te încetinește, sare mingea, nu căutăm alibi, nu căutăm scuze,trebuie să arătăm mai bine”, a mai spus Vali Crețu.

FCSB a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, FC U Craiova 1948, într-un meci din etapa a noua a Ligii 1.