Victorie de senzație pentru CS Rapid, în Liga Campionilor la handbal feminin

Publicat: 23 oct. 2022, 18:40, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CS Rapid Bucureşti a învins echipa norvegiană Storhamar Handball Elite, scor 27-25 (14-15), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Oaspetele au condus de mai multe ori la trei goluri, 10-7, 11-8, 12-9, 13-10, 14-11, 15-12, în prima repriză. La pauză, nordicele au condus cu un singur gol.

Diferenţa a fost de un singur gol în favoarea oaspetelor, 15-14. Rapid a întors scorul şi a controlat ultimele zece minute, rămânând la cârma jocului până la final.

Pentru echipa giuleșteană au marcat Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 6 goluri, Alexandra Badea 4, Eliza Buceschi 3, Sorina Grozav 3, Irene Espinola Perez 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Ainhoa Hernandez Serrador 3, Marta Lopez Herrero 1, Lorena Ostase 1.

În alt meci jucat duminică, Team Esbjerg a învins-o pe Kastamonu Belediyesi GSK cu scorul de 43-27. Rapid va juca următorul meci pe 3 decembrie, în deplasare cu echipa maghiară Gyori Audi ETO KC.