Vlad Stancu a cucerit medalia de argint la Campionatul European de nataţie pentru juniori, în proba de 400 m liber

Publicat: 10 iul. 2022, 19:32, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Vlad Stancu a câștigat, duminică, medalia de argint în proba de 400 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori, la Otopeni.

Înotătorul român a încheiat proba cu timpul 3:30.61, la egalitate cu polonezul Krzysztof Chmielewski. Pe primul loc s-a clasat italianul Lorenzo Galaossi, cu timpul 3:48.14.

Vlad Stancu a mai câştigat la Campionatul Europen aurul european la 1500 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la 800 m liber.

Celelalte medalii ale României au fost câştigate de David Popovici – aurul la 50 m liber, 100 m liber şi 200 m liber, Bianca Costea – argint la 50 m liber şi de ştafeta combinată de 4×100 m liber – medalie de argint.

ARGINT uluitor pentru Vlad Stancu la 400 m liber la Europenele juniorilor!

Ce cursă dramatică! Ce trăiri! Ce emoții în finala de la 400 m liber unde Vlad Stancu a cucerit medalia de ARGINT!

După un start prudent și o cursă tactică excelentă, în care a întors pe locurile 5 și 7 în primii 300 m, pe ultima lungime de bazin a explodat pur și simplu a revenit în forță și a reușit să încheie al doilea cu timpul 3:50.61, la egalitate cu Krzysztof Chmielevski din Polonia!

Întrecut doar de italianul Lorenzo Galossi care a cucerit medalia de aur, elevul antrenoarei Iulia Becheru va împărți treapta a doua a podiumului european cu polonezul.

Vlad Stancu încheie această ediție a Campiontelor Europene de înot rezervate juniorilor, găzduită de Coplexul Sportiv din Otopeni, cu 4 medalii – 2 AUR la 1500 m liber și ștafeta masculină 4×100 m liber și 2 ARGINT la 400 și 800 m liber.

FELICITĂRI Vlad Stancu! Felicitări antrenoarei sale Iulia Becheru!”, a fost mesajul transmis de COSR, pe pagina de Facebook.