Wimbledon 2022. Simona Halep – Elena Rybakina 3-6, 3-6. Românca a ratat calificarea în finală

Publicat: 07 iul. 2022, 19:16, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Wimbledon 2022. Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 3-6. Românca a ratat calificarea în finală

Simona Halep (locul 18 WTA, 30 de ani şi cap de serie numărul 16) a ratat calificarea în finala turneului de la Wimbledon. Jucătoarea română de tenis a fost învinsă de Elena Rybakina (locul 23 WTA, 23 de ani şi cap de serie 17), joi, în semifinale, cu 3-6, 3-6.

Meciul a durat o oră şi 15 minute. Halep părăseşte turneul cu un premiu de 535.000 de lire sterline. Cealaltă finalistă a turneului este Ons Jabeur. Tunisianca s-a calificat în finala de la Wimbledon 2022, după ce a învins-o pe Tatjana Maria 6-2, 3-6, 6-1. Meciul a durat o oră şi 43 de minute. Jabeur va disputa prima ei finală la Wimbledon.

Simona Halep şi Elena Rybakina mai fuseseră adversare de trei ori. Românca s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Rybakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Elena Rybakina a reprezentat Rusia până în anul 2018, dar a ales să își schimbe naționalitatea. Elena a câștigat primul titlu WTA al carierei la București, după ce a trecut de Patricia Țig (România) în finală, cu scorul de 6-2, 6-0.