Wimbledon 2022. Simona Halep s-a calificat în semifinale, după ce a trecut de Amanda Anisimova

Publicat: 06 iul. 2022, 16:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon 2022 după ce a învins-o pe Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA).

Jucătoarea română de tenis a învins-o pe americancă, miercuri, în sferturile de finală ale turneului, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute.

Anisimova a început în forță partida, impunându-se în primul game la 0. Halep și-a revenit însă și a câștigat cu 6-1.

În actul secund, Halep a condus cu 5-1, dar americanca a revenit la 5-4. Românca s-a mobilizat, însă, când a servit a doua oară pentru meci și a închiat partida în două seturi.

În faza următoare, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA – Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 23 WTA şi cap de serie 17.