FCSB – Saburtalo 4-2. Vicecampioana României s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League, după un meci cu răsturnări de situație

Publicat: 28 iul. 2022, 22:32, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Saburtalo 4-2. Vicecampioana României s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League, după un meci cu răsturnări de situație

FCSB s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League, după ce a învins-o, joi seară, cu 4-2, pe echipa georgiană Saburtalo. În tur, scorul a fost 1-0 pentru gruzini.

Gazdele au deschis scorul în minutul 44. Dawa a marcat cu o lovitură de cap, iar scorul la general a devenit 1-1.

FCSB a dus scorul la 2-0, în minutul 56. Octavian Popescu i-a pasat lui Edjouma, iar fostul jucător al Botoșaniului a dus scorul la 2-0, iar la acest scor , vicecampioana era calificată în turul trei preliminar al Conference League.

În doar două minute, Saburtalo a egalat. În minutul 69, Gushteliani l-a învins pe Târnovanu cu o lovitură de cap. În minutul 71, Ovidiu Popescu a pierdut o minge, iar Mioc a dus scorul la 2-2.

FCSB a revenit în avantaj în minutul 79, prin Florinel Coman. În minutul 86 Cordea a fost faultat în careu de Jinjolava, iar FCSB a primit penalty. Radunovic a transformat de la unsprezece metri și a stabilit scorul final.

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Edjouma (Lixandru 88’), Olaru – Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman (Oaidă 88’) – I. Stoica (A. Şut 59’). Antrenor: Nicolae Dică

Saburtalo: Megrelishvili – Gocholeishvili, Kakubava, Chaduneli, Jinjolava – S. Nonikashvili (O. Mamageishvili 79’), Kardava (Mioc 46’), L. Nonikashvili – Guliashvili (Goshteliani 62’), Sikharulidze, Tabatadze. Antrenor: Lasha Nazadze

Cartonaşe galbene: F. Coman 6, Olaru 32, Oct. Popescu 90+3 / L. Nonikashvili 30, Goshteliani 80, Jinjolava 86, Chaduneli 90+3

Cartonaş roşu: Cordea 90+3 Arbitri: Jonathan Lardot – Florian Lemaire, Romain Devillers – Jasper Vergoote (Belgia).

În faza următoare, FCSB va întâlni câştigătoarea dublei manşe Víkingur (Insulele Feroe) – Dunajská Streda (Slovacia).