Zoria Luhansk – Universitatea Craiova 1-0, în prima manşă a turului trei preliminar al Conference League. Meci slab al oltenilor (Video)

Publicat: 04 aug. 2022, 23:02, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Zoria Luhansk - Universitatea Craiova 1-0, în prima manşă a turului trei preliminar al Conference League. Meci slab al oltenilor (Video)

Universitatea Craiova a fost învinsă, joi seară, la Lublin, cu scorul de 1-0, de echipa ucraineană Zoria Luhansk, în prima manşă a turului trei preliminar al Conference League.

Oltenii au avut o mare ocazie în minutul 17. Hanca i-a centrat lui Raul Silva care a trimis cu capul puțin pe lângă poarta lui Matsapura. Ucrainenii au fost și ei aproape de gol în minutul 37. Buletsa l-a pus la încercare pe  Lazar, dar portarul a avut o intervenție bună. Zorya a deschis scorul în minutul 56 prin Nagnoynyi, care a marcat cu o lovitură de cap.

Zoria Luhansk: Matsapura – Dancenko, Batahov, Imerekov, Vantukh – Churko (Mişnov ’78), Naazarina, Buletsa – Cristian, Nahnoinîi, Kabaiev (Lunov ’72). Antrenor: Patrick Vaan Leeuwen

Universitatea Craiova: Lazar – Căpăţînă, Papp, Raul Silva, Bancu – Creţu (Screciu ’64), Mateiu – Hanca (Rivaldinho ’78), Roguljic (Baiaram ’46), Ivan  – Koljic (Markovic ’78). Antrenor: Laszlo Balint

Partida a fost arbitrată de bulgarul Georgi Davidov. Meciul retur este programat în 11 august, la Craiova.