FCSB, în play-off-ul Conference League. Victorie cu Dunajska Streda și în retur

Publicat: 11 aug. 2022, 22:42, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League, după ce a învins echipa slovacă FC DAC 1904 Dunajska Streda cu scorul de 1-0, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

În minutul 10, jucătorul slovacilor, Balogh a trimis un șut puternic, dar mingea s-a izbit de bară. În minutul 29, Rusu l-a lobat pe portarul advers, însă mingea a lovit bara, faza a continuat, iar Cordea a înscris unicul gol al partidei.

FCSB o va întâlni în play-off-ul Conference League, pe câștigătoarea dublei manșe dintre Viking și Sligo Rovers (5-1 în tur).

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic – Edjouma, Olaru – Cordea (Şut 72’), Oct. Popescu, Miculescu (Oaidă 51’) – B. Rusu (I. Stoica 87’). Antrenor: Nicolae Dică

Dunajska Streda: Veszelinov – Risvanis, Mateus Brunetti (E. Davis 80’), Muhamedbegovic – Blackman, Szantho (Nicolaescu 46’), Kacer, Dimun, Ramadan (Veselovsky 80’) – Balogh, Krstovic. Antrenor: Adrian Gula