Caroline Garcia a câștigat turneul de la Cincinnati. Franțuzoaica a evoluat din calificări

Publicat: 22 aug. 2022, 10:24, de Vlad Ciotoran, în Ultimă oră , ? cititori

Caroline Garcia (locul 35 WTA) a câştigat turneul WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio). Jucătoarea franceză de tenis a învins-o în finală, duminică, în două seturi, 6-2, 6-4, pe cehoaica Petra Kvitova.

Garcia a devenit cu această ocazie prima jucătoare venită din calificări care reuneşte să se impună într-o competiţie de această categorie, a doua ca importanţă după Grand Slam.
Sportiva în vârstă de 28 de ani, fostă nr.4 mondial, are acum în palmares zece titluri WTA şi al treilea cucerit în ultimele trei luni, după cele de la Bad Homburg şi Varşovia.

De ceallată parte, Petra Kvitova a disputat duminică a 12-a finală WTA 1.000 din cariera sa (opt victorii). Următorul turneu este US Open, programat în perioada 29 august – 11 septembrie.