CFR Cluj – FCSB 1-1. Remiză pentru Farul (Video)

Publicat: 09 apr. 2023, 23:41, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - FCSB 1-1. Remiză pentru Farul (Video)

CFR Cluj și FCSB au remizat, duminică, scor 1-1, în Gruia, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Meciul a început tare, iar în primul minut ardelenii au cerut penalty, reclamând că Iulian Cristea a atins balonul cu mâna în interiorul careului. Campioana en-titre a României a deschis scorul în minugtul 19. Cvek a centrat în careu, Burcă a trimis cu capul, Târnovanu a respins în față, iar Bîrligea a marcat cu cu un șut din interiorul careului.

FCSB putea egala în prelungirile primei reprize. Olaru i-a pasat lui Coman, acesta a trimis în fața porții, Miculescu a șutat, însă Scuffet a respins foarte bine. Gazdele au fost aproape de 2-0, în minutul 51, când Radunovic a respins mingea trimisă de Krasniqi.

FCSB a restabilit egalitatea în minutul 68. Florinel Coman a înscris din lovitură liberă. Același Coman a fost aproape de golul victoriei, în minutul 83, când a șutat puțin pe lângă poartă. În prelungiri, Omrani a trimis în poarta CFR-ului, dar golul a fost anulat de VAR, pentru offside.

CFR Cluj rămâne pe locul 2, cu 35 de puncte, la patru puncte distanţă de lider, Farul Constanţa. FCSB are 34 de puncte şi este pe locul 3

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, A. Burcă, Yuri, Braun (Peteleu 86) – C. Deac (Maglica 85), Muhar (Hoban 76), Cvek, Ermal Krasniqi – Janga (Yeboah 76), Bîrligea (Petrila 59). ANTRENOR: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – Sorescu, I. Cristea (Radaslavescu 62), Tamm, Radunovic – Ovidiu Popescu, Ad. Şut (Dawa 46), Olaru – Miculescu (Cordea 46), Compagno (Omrani 69), Fl. Coman. ANTRENOR: Mihai Pintilii

Cartonaşe galbene: Muhar 26 / I. Cristea 49, Dawa 63, Olaru 90+1

Arbitri: Radu Petrescu – Radu Adrian Ghinguleac Mircea Mihail Grigoriu

Arbitri VAR: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu