18:17 • POLITICĂ
Avram Gal: „România are nevoie de planuri clare, nu doar de promisiuni”
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/05/Gal.png)
În contextul apropierii turului doi al alegerilor prezidențiale din 18 mai 2025, Avram Gal, vicepreşedintele PSD Cluj, lansează un apel ferm către cei doi candidați rămași în cursă, cerându-le să prezinte proiecte concrete pentru viitorul României.
„Alegerile nu sunt doar despre alegerea unui președinte, ci despre definirea direcției țării pentru următorii ani. Românii merită să cunoască viziunea și planurile voastre”, subliniază Gal într-o postare pe Facebook, insistând asupra necesității unei campanii axate pe soluții, nu pe dispute personale.
Economie sub presiune: Ce soluții propun candidații?
Avram Gal atrage atenția asupra provocărilor economice majore, de la inflație și deficit bugetar la povara fiscală resimțită de cetățeni și firme. „Ce măsuri aveți pentru a stimula investițiile, a sprijini producția locală și a folosi mai eficient fondurile UE? Cum veți convinge tinerii să rămână în țară?”, întreabă acesta. Românii așteaptă răspunsuri clare privind redresarea economică și crearea de oportunități reale pentru mediul privat și forța de muncă.
De asemenea, într-un climat regional tensionat, marcat de conflictul de la granița estică, Gal cere candidaților să își expună strategia de securitate.
„Cum va acționa România în cadrul NATO? Ce abordare veți avea față de partenerii globali și regionali? Neutralitatea și responsabilitatea sunt esențiale”, afirmă acesta. De asemenea, el subliniază importanța unei diplomații active, care să consolideze rolul României în relațiile cu SUA, UE, Israel, dar și cu state din Asia, Orientul Mijlociu și Africa.
Transparență în echipele de guvernare
Un punct-cheie al apelului vizează claritatea privind echipele cu care candidații intenționează să guverneze.
„Românii trebuie să știe cine va ocupa funcțiile de prim-ministru, miniștri ai Externelor, Apărării, Justiției sau șefi ai serviciilor de informații. Alegem nu doar un om, ci o echipă și un proiect”, insistă Gal. El cere candidaților să renunțe la ambiguități și să prezinte public oamenii care le vor sta alături.
Avram Gal încheie cu un mesaj ferm: campania electorală trebuie să devină o dezbatere despre idei, nu un joc de imagine sau frică. „Românii nu mai vor să voteze pe baza loialităților sau simpatiilor. Alegerile sunt despre viitor, iar viitorul cere proiecte asumate. România, înainte de toate!”, conchide acesta, îndemnând la o competiție bazată pe responsabilitate și transparență.