Criterii eliminate de la admitere în școlile de poliție. Acum poți deveni om al legii mult mai simplu
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/05/image-51.jpeg)
Mai multe criterii de admitere în școlile de poliție au fost eliminate, după valul de pensionări din ultimii ani. Acum, Poliția Română se confruntă cu deficit de personal semnificativ și oferă șansa de a deveni polițist mult mai ușor celor care își doresc.
Polițiștii, la datorie pentru a atrage noi agenți
Ziua Porților Deschise la Academia de Poliție s-a sfârșit cu zâmbet pe fețele participanților. Aceștia au avut parte de demonstrații impresionante, menite să atragă viitori absolvenți ai liceului spre poliție, relatează Observatornews. Elicopterul Black Hawk a fost cireașa de pe tort a zilei, atrăgând toate privirile tinerilor prezenți la eveniment.
Chiar și fetele sunt dornice să devină polițiste. Un exemplu este Andreea, care se vede îmbrăcând uniforma Ministerului de Interne. Întrebată care e visul ei, tânăra a spus că își dorește să devină criminalist.
„Să dau la Academia de Poliție şi să devin polițist criminalist. Am văzut în ce constau probele și o să mă pregătesc”, spune Andreea pentru sursa menționată.
Vezi și: 1.053 de posturi de ofițeri sunt scoase la concurs în Poliția Română
Criterii eliminate de la admitere în școale de poliție
Andreea a adăugat faptul că cea mai grea probă pentru admitere i se pare cea fizică. Însă nu este singura în această situație. Anul trecut, din cei 2.500 de candidați, doar jumătate au reușit să treacă cu brio peste proba fizică.
În 2025, cei aflați la conducerea MAI au ales să le facă viața mai ușoară celor care își doresc să devină oameni ai legii. Astfel, multe criterii au fost eliminate, iar acum sunt acceptați și candidații care au tatuaje.
Mai mult, tinerii care au medie de trecere, dar nu prind un loc la Academie ar putea fi repartizați automat la școlile de agenți sau subofițeri. Toate aceste schimbări vin pe fondul unei crize mari de personal. Ministerul de Interne are nevoie de peste 25.000 de angajați.
În doi ani, 16.000 de angajați ai MAI au ieșit la pensie, ceea ce a dus spre deficit de personal.